PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie wprowadza najtańsze bilety w Polsce

  • bad    19 października 2015 - 19:48
Kujawsko-pomorskie wprowadza najtańsze bilety w Polsce

Marszałek Piotr Całbecki ogłasza wprowadzenie jednolitej wojewódzkiej taryfy kolejowej, fot. Andrzej Goiński

Jednolita, tania, z gwarancją stałej ceny – samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wprowadza taryfę wojewódzką na wszystkich regionalnych połączeniach kolejowych. Zacznie działać od 13 grudnia.
- To nasz kolejny krok, po inwestycjach w infrastrukturę i tabor, na rzecz przekonywania do korzystania z kolei i promocji pociągu jako wygodnego, dostępnego i przyjaznego środowisku środka transportu. W Kujawsko-Pomorskiem będziemy mieć najtańsze bilety kolejowe w kraju! – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj też: Poznań obniża ceny przejazdów komunikacją miejską

Testowanie ujednoliconej taryfy, z niskimi cenami za przejazdy jednorazowe i superkorzystnymi za bilety miesięczne, rozpoczęto w grudniu 2010 roku na liniach niezelektryfikowanych. Sprawdziła się - można uznać, że dzięki niej wielu podróżnych przesiadło się na pociąg, przede wszystkim z indywidualnych środków transportu. Po pięciu latach obowiązywanie rozciąga się na wszystkie połączenia kolejowe w regionie.

Zasadą nowej taryfy jest liniowość

Dwa razy dłuższy przejazd to dwa razy droższy bilet. Za pierwsze 10 kilometrów zapłacimy 2,50 złotych, za każdy kolejny 13 groszy. Bilet miesięczny będzie kosztował tyle co 30 przejazdów jednorazowych.

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład bilet z Włocławka do Torunia, za który obecnie trzeba zapłacić 14,60 zł, będzie kosztował 8,40 zł, czyli o ponad 40 procent taniej; bilet z Bydgoszczy do Inowrocławia, obecnie za 11,70 zł, stanieje o 4,50 zł (38 proc. - do 7,20 zł). Podobnie korzystnie wyglądać to będzie w odniesieniu do biletów miesięcznych – będzie taniej nawet o 25 procent.

Ale to nie wszystko. Jeśli na jakiejś linii, teraz lub w przeszłości, przewoźnik wprowadzi promocję przebijającą naszą ofertę, pasażer będzie mógł wybrać korzystniejszy dla siebie wariant biletu. Inną ważną kwestią jest to, że w odniesieniu do naszej taryfy obowiązywać będą wszystkie przejazdowe zniżki ustawowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • wu, 2015-10-19 21:12:08

    I co z tego, że najtańsze skoro posłużą tylko "wybranym". Zlikwidowano połączenia do Szubina i Kcyni i ani myśli się je przywrócić!