PARTNER PORTALU
  • BGK

Kupili 10 nowoczesnych autobusów

  • PAP    3 stycznia 2011 - 19:45
Kupili 10 nowoczesnych autobusów

Opolski Urząd Miasta kupił za 10 mln zł 10 nowoczesnych autobusów komunikacji miejskiej. Są one przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych, wyposażone w system monitoringu i GPS - mówi rzecznik prezydenta Mirosław Pietrucha.
Trzydrzwiowe autobusy pomieszczą po 100 osób, mają 31 miejsc siedzących. - To pojazdy niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, z możliwością tzw. "przyklęku" i rampą dla wózków inwalidzkich - podkreślił rzecznik.

Każdy z nowych nabytków opolskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego jest wyposażony w klimatyzację, system monitoringu i automatycznej informacji głosowej o numerze linii, trasie i przystankach.

Nowe autobusy są wyposażone także w odbiorniki i nadajniki GPS. System przelicza dane na podstawie współrzędnych geograficznych przystanków. Jest zarządzany komputerem centralnym, w przyszłości może zostać zainstalowany w innych autobusach MZK i na przystankach.

- Dzięki GPS będzie wiadomo, gdzie znajduje się konkretny autobus. W docelowej wersji systemu, na ekranach na przystankach pojawią się informacje o tym, jaki jest czas oczekiwania - zapowiedział rzecznik.

Pierwsze 5 autobusów pojawi się na ulicach Opola w kwietniu, kolejne w lutym przyszłego roku. Koszt zakupu 10 autokarów to prawie 10 milionów zł. Miasto pozyskało na ten cel 6 milionów z Regionalnego Programu Operacyjnego, reszta pieniędzy pochodzi z miejskiego budżetu.

Tabor opolskiego MZK stanowi obecnie ok. 80 autobusów, z czego ok. 20 to pojazdy w miarę nowe i w dobrym stanie technicznym. - Pojawienie się 10 nowoczesnych autokarów pozwoli na wycofanie z eksploatacji najbardziej wysłużonych przegubowych Ikarusów - podkreślił Pietrucha. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • kibic, 2011-01-03 20:08:18

    czy podanie nazwy producenta autobusów jest tajemnicą państwową albo wstydem dla dziennikarzy?