PARTNER PORTALU
  • BGK

Kursowanie pociągów na linii Kraków - Zakopane zawieszone

  • PAP    3 marca 2014 - 16:20
Kursowanie pociągów na linii Kraków - Zakopane zawieszone

- Od poniedziałku 3 marca do 18 czerwca ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba kursowanie pociągów na linii Kraków - Zakopane jest zawieszone. Na trasie będą zastępczo kursowały autobusy - poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska.
"Podróżni zmierzający pod Tatry będą musieli w Krakowie przesiąść się do autobusu podstawionego przez PKP Intercity, i na podstawie ważnego biletu kolejowego będą mogli kontynuować podróż" - informuje Szopowska.

Autobusy zastępcze będą w Krakowie odjeżdżały z przystanku "Muzeum Armii Krajowej" przy ul. Wita Stwosza - wyjść na przystanek można z dworca PKP Kraków Główny od strony wschodniej. Podróżni wyjeżdżający z Zakopanego dojadą do Krakowa autobusami z parkingu przy dworcu PKP Zakopane przy ul. Chramcówki 35 - od strony kas biletowych.

PKP Intercity wydało stosowną ulotkę, na której zamieszczono godziny odjazdów autobusów. Trasę autobusów wyznaczono popularną zakopianką od Krakowa do Nowego Targu i dalej przez Bukowinę Tatrzańską - dzięki temu autobusy ominą zakopiankę na najbardziej zatłoczonym odcinku Nowy Targ - Zakopane. Według rozkładu jazdy, autobus z Krakowa do Zakopanego pokona trasę w 2 godz. i 45 minut.

Na okres wakacji pociągi wrócą na trasę Kraków - Zakopane. Kolejne utrudnienia czekają pasażerów od września do grudnia - wówczas znowu trasa będzie zamknięta.

Utrudniania w ruchu kolejowym związane są z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawie - na linii kolejowej między Stryszowem i Suchą Beskidzką przełożyć trzeba ponad 8,5 km linii kolejowej - jej dotychczasowy przebieg znajdzie się pod wodą.

W grudniu ub.r. zakończyła się budowa pierwszego z dwóch mostów kolejowych przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba, na których poprowadzony zostanie nowy kolejowy szlak z Krakowa do Zakopanego. Most ma 234 m długości i 27 m wysokości. W tym roku ma zostać ukończony drugi most kolejowy, który przebiegnie nad rzeką Skawą w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej; jest większy od pierwszego - liczy prawie 400 m. Będzie to największy tego typu obiekt w Małopolsce.

Inwestycja oznacza także utrudnienia w lokalnej komunikacji kolejowej. W miejsce odwołanych pociągów na odcinku Kalwaria Zebrzydowska- Lanckorona-Sucha Beskidzka, będzie funkcjonować zastępcza komunikacja autobusowa.

Zbiornik wodny na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły, jest w budowie od 1986 roku. Zbiornik zostanie oddany do użytku w 2015 r. Pierwotnie zapora miała być gotowa w 2013 r.; zmiana terminu była spowodowana opóźnieniami prac kolejowych na tym terenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • wierny czytelnik, 2014-03-04 11:51:37

    Beznadziejna ilustracja! lepiej nie dawać żadnej niż taką. Przecież takie lokomotywy nie jeżdżą po tej trasie