PARTNER PORTALU
  • BGK

Kwieciński: Mieszkanie plus priorytetem rządu na najbliższe miesiące

  • PAP/MIW    19 stycznia 2018 - 11:01
Kwieciński: Mieszkanie plus priorytetem rządu na najbliższe miesiące
Program Mieszkanie Plus stawia bardziej na wynajem, a nie zakup mieszkań. (fot. pixabay.com)

Program Mieszkanie plus będzie priorytetem rządu na najbliższe miesiące - mówił w piątek (19.01) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak przyznał, dotychczas współpraca w rządzie wokół tego programu nie wyglądała najlepiej. Dodał, że rząd chce zmienić otoczenie prawne dla inwestycji.
• Rząd chce zmienić otoczenie prawne dla programu Mieszkanie Plus, "żeby inwestowało się lepiej, żeby budowało się szybciej i łatwiej".

• Mówiąc o CPK minister Kwieciński stwierdził, że powinien on integrować transport lotniczy kolejowy i drogowy.

• Jest pewna luka na rynku transportu międzynarodowego, którą powinniśmy wykorzystać. Posiadanie takiego lotniska, hubu, i silnych linii lotniczych, jak LOT, pozwoli nam na ekspansję zagraniczną - przekonuje szef resortu rozwoju. 

- Współpraca w ramach resortów nie wyglądała najlepiej, więc nie ma się co dziwić, że władze PiS i premier (Mateusz) Morawiecki postanowili, iż program Mieszkanie plus będzie na najbliższe miesiące priorytetem - mówił w piątek Kwieciński w TVP Info.

Jak mówił, trzeba sprawić, by przez najbliższe lata program stał się flagowym przedsięwzięciem rządu. Dodał, że program stawia bardziej na wynajem, a nie zakup mieszkań, podczas gdy Polacy zdecydowanie chętniej je kupują.

Kwieciński dodał, że rząd chce zmienić otoczenie prawne dla inwestycji, "żeby inwestowało się lepiej, żeby budowało się szybciej i łatwiej".

- Prowadzenie inwestycji to jedna ze słabości naszego państwa, tak mówią międzynarodowi eksperci" - powiedział. Jak podkreślił, jego ministerstwo zajmuje się koordynacją polityki rozwojowej w kraju. Zaznaczył, że Polska korzysta w dużym stopniu z funduszy unijnych.

Minister dodał, że wstępne szacunki na inwestycje w latach 2020-2030 mówią o 142 mld euro, w czym zawiera się m.in. Centralny Port Komunikacyjny.

- Niewątpliwie Polska będzie wielkim placem budowy w Europie i dlatego tak potrzebna jest zmiana otoczenia prawnego oraz nowe instrumenty, żeby inwestycje, i publiczne i prywatne można realizować łatwiej - podkreślił minister.

Mówiąc o CPK, Kwieciński ocenił, że "chcemy stworzyć coś więcej niż port lotniczy na miarę XXI w., który stałby się jednym z większych portów lotniczych na świecie, ale który jednocześnie byłby portem komunikacyjnym, czyli integrował transport lotniczy kolejowy i drogowy". Jak wskazywał, mamy na to szanse, bo nadal liczba korzystających z połączeń lotniczych jest w Polsce parokrotnie mniejsza aniżeli na Zachodzie.

- To znaczy, że ten rynek będzie rósł. To byłaby niewykorzystana szansa, gdybyśmy wzrost tego rynku oddali innym portom lotniczym w Europie. A tak się właśnie teraz dzieje - powiedział.

Minister ocenił również, że CPK będzie służył nie tylko Polsce, ale także krajom ościennym, przy czym raczej tym ze wschodu, jak Białoruś, Ukraina czy kraje Grupy Wyszehradzkiej.

- Jest pewna luka na rynku transportu międzynarodowego, którą powinniśmy wykorzystać. Posiadanie takiego lotniska, hubu, i silnych linii lotniczych, jak LOT, pozwoli nam na ekspansję zagraniczną. Turcja wykorzystała swoje połączenia lotnicze i silną pozycję swoich linii do ekspansji na rynek afrykański (...). Nie ma powodu, gdy bardzo poważnie myślimy o ekspansji zagranicznej naszych firm, tej szansy nie wykorzystali - podkreślił Kwieciński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.