PARTNER PORTALU
  • BGK

KZK GOP, Koleje Śląskie: Eko Bilet już dostępny

  • pt    26 października 2016 - 14:21
KZK GOP, Koleje Śląskie: Eko Bilet już dostępny
Eko Bilet będzie uprawniał do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 24 godzin od daty wskazanej przez nabywcę. (fot.shc.hu)

• Eko Bilet to wspólna sieciowa oferta w stylu „3 w 1” przygotowana przez Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy.
• Na jednym bilecie będzie można podróżować pociągami, autobusami oraz tramwajami i trolejbusami. Jego cena to 38 zł.
Bilet będzie uprawniał do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 24 godzin od daty wskazanej przez nabywcę. Będzie honorowany we wszystkich pociągach rozkładowych Kolei Śląskich, na liniach autobusowych i tramwajowych obsługiwanych przez KZK GOP oraz na liniach autobusowych i trolejbusowych MZK Tychy. Cena biletu to 38 zł.

- To dopiero pierwszy krok do integracji komunikacji pasażerskiej w regionie. Nie będzie to bilet masowy, ale od czegoś trzeba zacząć. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie Kolei Śląskich do systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych – mówi marszałek Wojciech Saługa.

Śląska Karta Usług Publicznych

- Eko Bilet jest naszym kolejnym wspólnym przedsięwzięciem. Od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje już 30-dniowy wspólny bilet dwóch przewoźników, tj. KZK GOP oraz Kolei Śląskich. Mamy nadzieję, że do pełnej integracji dojdzie dzięki Śląskiej Karcie Usług Publicznych – dodaje Roman Urbańczyk, przewodniczący zarządu KZK GOP.

Jak tłumaczą w KZK wypracowanie wspólnego biletu wymagało dużego zaangażowania – podstawową przeszkodą w tym zakresie pozostają przede wszystkim różne rodzaje ulg ustawowych obowiązujących u poszczególnych operatorów transportu.

- Dlatego bilet ten będzie miał w pierwszej fazie jedynie wersję normalną, tzn. nie będą dostępne wersje ulgowe. Jednak obserwując sprzedaż i opinie pasażerów, przewoźnicy będą jednocześnie pracować nad ich wprowadzeniem – twierdzą w KZK.

Nowa oferta ma ułatwić podróżowanie bez konieczności zakupów biletów u różnych przewoźników. Zdaniem KZK może być także dobrym rozwiązaniem dla podróżnych, którzy przyjeżdżają do województwa i muszą odwiedzić kilka różnych miejsc bez zastanawiania się, gdzie nabyć bilety.

- Eko Bilet to zarazem wyzwanie, jak i konieczność. To kolejny krok na drodze integracji biletowej w województwie, a przynajmniej w obszarze aglomeracyjnym. Widzimy bowiem konieczność wprowadzenia rozwiązań systemowych, by pasażerowie mogli korzystać systematycznie i kompleksowo z tego typu usług. Mieliśmy dotąd dwustronne pełne (tj. z biletami ulgowymi i okresowymi) porozumienia biletowe kolejowo-drogowe z KZK GOP – Bilet Śląski oraz z MZK Tychy – Bilet Pomarańczowy – podkreśla Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich i dodaje:

- Czas na porozumienia wielostronne, bo pasażerów nie interesują granice różnych „obwodów”, tylko wygoda. Trwają również rozmowy o przystąpieniu do współpracy w tym zakresie przez MZKP Tarnowskie Góry. W przypadku zainteresowania w innych regionach województwa jesteśmy gotowi do wprowadzania podobnych rozwiązań z innymi organizatorami drogowej komunikacji publicznej, planujemy też tańsze 12- lub 6-godzinne wersje tego biletu – mówi Dinges.

Eko Bilet w Tychach

Zdaniem Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów, Eko Bilet to udogodnienie dla mieszkańców. - Zależy nam na tym, by tyszanie mogli łatwo, szybko i bezpiecznie poruszać się nie tylko po Tychach, ale całej aglomeracji, dlatego popieramy każde działanie, które to ułatwi. Od dawna zachęcamy naszych mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, a Eko-Bilet, tak jak każde proekologiczne rozwiązanie, wpisuje się w politykę komunikacyjną miasta. Podpisane wielostronne porozumienie, dzięki któremu nowy bilet mógł powstać, to sygnał, że nawet w tak skomplikowanej i trudnej materii można się dogadać. Być może to kolejny krok do integracji biletowej w regionie – mówi prezydent Tychów.

Eko Bilet można kupić w kasach biletowych Kolei Śląskich, a wkrótce w punktach sprzedaży tzw. Szybkiego Biletu i aplikacji mobilnej. Bilet  można kupować nie tylko na bieżąco, ale również z wyprzedzeniem do siedmiu dni przed planowanym dniem jego ważności. Eko Bilet jest biletem bezimiennym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.