PARTNER PORTALU
 • BGK

KZN, Mieszkania plus: Brakuje wykazów nieruchomości z 177 starostw

 • aw/PAP    10 stycznia 2018 - 14:23
KZN, Mieszkania plus: Brakuje wykazów nieruchomości z 177 starostw
Krajowy Zasób Nieruchomości otrzymał informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa z 203 starostw (fot.pixabay)

Do Krajowego Zasobu Nieruchomości nie wpłynęły wykazy nieruchomości ze 177 starostw. Mimo tego, że zgodnie z ustawą samorządom za każdy dzień zwłoki grozi 500 zł kary. Brak tych wykazów blokuje rozwój programu Mieszkanie plus.
Minister Infrastruktur Andrzej Adamczyk powiedział w środę (10 stycznia), że "nam bardzo zależy na rozpędzeniu programu Mieszkanie plus, a bez tych nieruchomości ze starostw nie ma na to szans".

"To jest kapitał, w oparciu o który ten program będzie realizowany. Brak wiedzy o tych nieruchomościach nie pozwoli rozpędzić tego programu, jak to sobie wyobrażamy" - powiedział minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w środę.

Adamczyk przypomniał, że kary zostały zapisane w ustawie. "Jeżeli część samorządów zdążyła z wykazami, to oznacza, że pozostałe też mogły zdążyć. Samorządy mogły podesłać nawet informacje częściowe, a nie ma żadnych" - powiedział. Zaznaczył, że takie postępowanie oznacza, że "podejście do tego obowiązku nie charakteryzowało się dużym zainteresowaniem".

Minister Infrastruktury dodał, że "informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa każdy podmiot powinien posiadać i mieć ją usystematyzowaną".

Zgodnie z przepisami ustawy o KZN z 11 września 2017 roku, w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa w granicach administracyjnych miast są zobowiązane przekazać informację o nieruchomościach. Termin ten minął w połowie grudnia.

W przypadku terenów wiejskich termin weryfikacji i przekazania do KZN minie w połowie kwietnia br.

Krajowy Zasób Nieruchomości otrzymał informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa z 203 starostw, a także wykazy dotyczące wybranych zasobów PGL Lasy Państwowe, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego.

"Zweryfikowane przez wojewodów wykazy nadal napływają do KZN, więc należy się spodziewać, że dane te będą uzupełnione do końca pierwszego kwartału 2018 roku" - poinformowano.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września 2017 r. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Jurek, 2018-01-11 12:35:00

  Do cacy rząd : "Znafca" prawa?
 • A, 2018-01-11 08:37:07

  Opublikować listę samorządów, aby mieszkańcy wiedzieli co robią wybrani przez nich przedstawiciele. Natomiast kary powinny byc natychmiast wymierzane starostom i ściągane z pensji starostów
 • cacy rząd , 2018-01-10 15:07:35

  co za brednie mają przecież geodetę kraju który ma zasób