PARTNER PORTALU
  • BGK

Lampa solarna w Mierzynie zostaje

  • www.Mierzyn24.pl    26 lipca 2012 - 13:24
Lampa solarna w Mierzynie zostaje

Ustawiona kilka miesięcy temu na próbę, słoneczna latarnia przy ul. Nasiennej w Mierzynie będzie rozświetlać ulicę na stałe.
Pierwsza uliczna lampa solarna pojawiła się w Mierzynie kilka miesięcy temu. Ustawiona przy ulicy Nasiennej, w pobliżu terenu sportowo-rekreacyjnego „Mierzynianka”, była jedną z ośmiu lamp zasilanych energią słoneczną, które testował Urząd Gminy Dobra. Sprawdziliśmy czy słoneczna latarnia zostanie w Mierzynie na stałe. Dziś już wiemy, że lampa w dalszym ciągu rozświetlać będzie ulicę Nasienną.

Poza Mierzynem, lampy stanęły także w Wołczkowie – w parku rodzinnym przy ulicy Lipowej, w Dobrej – w okolicy kościoła oraz w Łęgach – przy drodze powiatowej w kierunku Rzędzin i przy niedawno oddanej do użytku ścieżce rowerowej. Wielką zaletą zasilanych energią słoneczną latarni jest możliwość ustawienia ich prawie w dowolnym miejscu, bez konieczności prowadzenia specjalnego okablowania, które podwyższa koszty instalacji.

Latarnie testowane przez gminę Dobra zostały dostarczone przez firmę Solar Energy ze Szczecina. Koszt ustawienia lampy solarnej w Mierzynie wyniósł 7.400 zł. Trwałość zastosowanych źródeł światła LED wynosi do 50.000 godzin ciągłej pracy. Co ważne, słońce zapewnia stałe dostawy energii.

Biorąc pod uwagę wzrastające koszty energii elektrycznej, przez które w zeszłym roku wyłączana była co druga latarnia znajdująca się przy bocznych drogach gminy Dobra, pomysł ustawienia lamp solarnych wydaje się trafiony. Zobaczymy czy w najbliższym czasie w Mierzynie stanie więcej latarni, zasilanych energią słoneczną.

Technologia solarna służy do przetwarzania energii płynącej ze Słońca na prąd elektryczny, którym można zasilać każde urządzenie domowe, oświetlenie czy urządzenia termiczne. Układ solarny jest czystym, niezawodnym źródłem energii elektrycznej.

Systemy solarne generują czystą energię do różnego rodzaju zastosowań na całym świecie – od drapaczy chmur na terenach miejskich, do daleko położonych wiosek w krajach rozwijających się. Energią słoneczną oświetlane są ogródki, ulice, tereny rekreacyjne, znaki na autostradach, budynki biurowe i domy jednorodzinne.

W Polsce średnie napromieniowanie energią słoneczną wynosi około 1000 kWh/m2. Uwzględniając mniejsze nasłonecznienie zimą oraz sprawność paneli solarnych można przyjąć, że rocznie możliwe jest pozyskanie ok. 500 kWh/m2. Takie ogólnodostępne źródło energii staje się tym bardziej cenne, gdy weźmiemy pod uwagę stale wzrastające ceny energii. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • energetyk-amator, 2012-07-26 15:07:39

    W artykule znalazły się "drobne" błędy. Otóż z paneli solarnych (stosujących najlepsze obecnie technologie) nie można uzyskać 50% sprawności, a co najwyżej kilkanascie (załóżmy, że 20%). To daje nam rocznie nie 500, a maksymalnie 200 kWh/m2. Dalej pozostaje rachunek ekonomiczny. Koszt dość... taniego panelu solarnego to ok. 1000 zł/m2 (bez instalacji - sam panel). Koszt jednej kWh energii - ok. 0,55 zł. Zatem ponosimy koszt 1000 zł żeby zaoszczędzić na energii elektrycznej - 110 zł rocznie. Jak można łatwo policzyć, koszt inwestycji zwróci się po blisko 10 latach - pytanie tylko, czy panel tyle wytrzyma?  rozwiń