PARTNER PORTALU
 • BGK

Latarnie uliczne wracają do gmin. Ale z problemami

 • Mariusz Gadomski    5 lutego 2018 - 10:39
Latarnie uliczne wracają do gmin. Ale z problemami
- Skoro na gminach spoczywa obowiązek finansowania oświetlenia, to powinny posiadać narzędzia, aby go realizować, dlatego chcemy, aby lampy znów stały się ich własnością – przekonuje Marek Wójcik. z ZMP (fot.mat.pras.)

W latach 90. ub. wieku punkty oświetleniowe w Polsce zostały nieodpłatnie przekazane przez gminy na rzecz zakładów energetycznych i taki stan w wielu przypadkach wciąż się utrzymuje. Gminy chcą odzyskać latarnie, ale energetycy tak szybko nie odpuszczą.
 • Oświetlenie przestrzeni publicznej to spory wydatek dla samorządów. Zdarza się, że biedne gminy czasowo wyłączają lampy na ulicach co jest jednak bardzo nieprzychylnie przyjmowane przez mieszkańców.
 • Znacznie lepsze efekty, zarówno jeśli chodzi o kwestie finansowe, jak i komfort przynosi modernizacja ulicznej infrastruktury oświetleniowej.


Gmina Lelów jako jedna z pierwszych w powiecie częstochowskim zastąpiła stare latarnie na świetlówki LED-owe. Wymieniono ponad 600 latarni, ponadto zamontowano 450 nowych, co pozwoliło na równomierne oświetlenie dróg.

- Modernizacja umożliwiła 60-procentową redukcję kosztów oświetlenia ulicznego w gminie – mówi Adam Szafrański, kierownik Referatu Infrastruktury i Środowiska w UG Lelów.

Czytaj też: 15 mln zł na unowocześnienie oświetlenia ulic. Liczy na spore oszczędności

Lepiej zarządzać własnym

Wiadomo, że łatwej i efektywniej zarządza się swoją własnością niż cudzą. Gmina Lelów jest wyłącznym właścicielem oświetlenia ulicznego. Zostało one zakupione przez gminę od zakładu energetycznego jeszcze w 2010 r.

Niestety, nie wszystkie gminy są w tak komfortowej sytuacji. W latach 90. ub. wieku punkty oświetleniowe w Polsce zostały nieodpłatnie przekazane przez gminy na rzecz zakładów energetycznych i taki stan w wielu przypadkach wciąż się utrzymuje. Według szacunków samorządowców, nawet 90 procent infrastruktury oświetleniowej w Polsce znajduje się w rękach zakładów energetycznych. Powoduje to problemy związane z modernizacją oświetlenia. Zakłady energetyczne nie są nią specjalnie zainteresowane.

Zdaniem dr. inż. Jana Grzonkowskiego z Polskiego Komitetu Oświetleniowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, spółki oświetleniowe koncernów energetycznych nie chcą się w ten sposób pozbywać dochodów, pochodzących głównie ze sprzedawanej bezprzetargowo energii. Ponadto zakłady energetyczne – jako właściciele punktów oświetleniowych – musiałyby partycypować w kosztach modernizacji.

Spory o pieniądze

W ubiegłym roku, w związku z przyspieszeniem przez Parlament prac nad nowelizacją Prawa energetycznego, gminy postanowiły wykorzystać okazję i wystąpić o zwrot infrastruktury oświetleniowej. W połowie roku projekt, pilotowany przez Marka Wójcika, byłego wiceministra administracji i cyfryzacji w rządzie PO-PSL, obecnie eksperta Związku Miast Polskich, trafił do sejmowej podkomisji.

- Skoro na gminach spoczywa obowiązek finansowania oświetlenia, to powinny posiadać narzędzia, aby go realizować, dlatego chcemy, aby lampy znów stały się ich własnością – przekonuje Marek Wójcik.

Generalnie propozycje samorządowców spodobały się parlamentarzystom. Jesienią ub. roku zespół ekspertów w parlamencie przygotował projekt, który przewiduje, że spółki energetyczne będą miały 36 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów na przekazanie gminom punktów świetlnych. Wcześniej jednak gminy i zakłady energetyczne muszą się porozumieć co do wyceny infrastruktury oświetleniowej. Wiadomo, że gdy chodzi o pieniądze, pojawiają się problemy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.