PARTNER PORTALU
  • BGK

Ledy na radomskiej ulicy

  • AT    9 kwietnia 2012 - 10:00
Ledy na radomskiej ulicy

Przy ulicy Kusocińskiego w Radomiu zamontowano 28 nowoczesnych paneli LED o mocy 80 W.
Oświetlenie tego typu pozostanie w tym miejscu na stałe i zastąpi dotychczasowe żarówki sodowe o mocy 150 W. Panele LED oświetlają jezdnię i chodniki na odcinku od ulicy Żwirki i Wigury do ulicy Miłej.

Jak informuje radomski magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta) lampy typu LED powoli zaczynają wypierać w polskich miastach tradycyjne sodówki. Nowe panele są znacznie bardziej energooszczędne, kilkukrotnie trwalsze, poza tym emitują światło nie żółto-pomarańczowe, lecz białe, w którym jest o wiele lepsza widoczność i które mniej oślepia. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i modułowej konstrukcji w przypadku stosowania paneli LED nie ma również miejsc niedoświetlonych. Najnowsza generacja takich lamp przypomina z wyglądu obudowy lamp sodowych, nie są to płaskie panele, jakie dotąd testowaliśmy przy innych ulicach.

Lampy kosztowały około 51 tysięcy złotych. Żarówki sodowe byłyby kilkukrotnie tańsze, ale panele LED pobierają o połowę mniej energii i będą działały bez wymiany prawie przez dwanaście lat - producent gwarantuje nam 50 tysięcy godzin pracy. Trwałość zwykłych lamp sodowych jest przynajmniej pięciokrotnie krótsza i wynosi nieco ponad dwa lata, czyli 8-9 tysięcy godzin. Łatwo zatem zauważyć, że w dłuższej perspektywie zakup paneli LED bardziej się opłaca i przynosi miastu duże oszczędności. Jest to także rozwiązanie proekologiczne, ponieważ uzyskiwana przez nas oszczędność energii wpłynie na ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla. Miejsce zamontowania paneli nie jest przypadkowe: wybrano dwa zamknięte obwody elektryczne na osiedlu XV-lecia, by móc dokładnie zmierzyć pobór mocy i precyzyjnie wykazać stopień oszczędności.

Kusocińskiego jest pierwszą ulicą w mieście oświetloną nowym typem lamp w Radomiu. Podobne oświetlenie zamontowane zostanie w Strefie Łucznik. Przebudowane uliczki w tym rejonie będzie w przyszłości oświetlało 56 paneli LED o mocy 90 W. Jest to technologia przyszłościowa, w związku z tym MZDiK nawiązał współpracę z sześcioma przedstawicielami firm oferujących w Polsce lampy LED. Przy opracowywaniu dokumentacji projektowej przebudowy kolejnych ulic w mieście jednym z wymogów będzie wymiana oświetlenia na nowoczesne panele - donosi magistrat.

Testy lamp nowej generacji rozpoczęto jesienią ubiegłego roku, dziesięć paneli do testów wypożyczyła prywatna firma. MZDiK zamontował je tymczasowo między innymi na Traugutta u zbiegu z Moniuszki i Mickiewicza, na Limanowskiego przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także na skrzyżowaniu 25 Czerwca i Żeromskiego - informuje magistrat. 

Od lutego testowane jest takie oświetlenie również na ulicy Zbrowskiego, w okolicach przejścia dla pieszych miedzy Urzędem Skarbowym a pobliskim marketem. Panel przy zebrze ma moc 80 W, a drugi, zamontowany nieco dalej, 56 W. Testy tych czterech lamp są bezterminowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.