PARTNER PORTALU
 • BGK

Legnica liczy za śmieci wg liczby mieszkańców

 • AT    6 lutego 2013 - 12:59
Legnica liczy za śmieci wg liczby mieszkańców

Legnicki samorząd uchwalił sposób naliczania opłaty za wywóz śmieci, ustalając ją według liczby mieszkańców. Za odbiór i zagospodarowanie odpadów segregowanych opłata wynosi 13,70 zł miesięcznie od osoby, natomiast za śmieci zmieszane (niesegregowane) - 17,80 zł miesięcznie od osoby.
W legnickim Ratuszu odbyło się spotkanie samorządowych władz miasta z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców wspólnotowych budynków wielorodzinnych, poświęcone nowemu systemowi gospodarowania odpadami komunalnymi.

Czytaj też: Wiedzą dlaczego jedni mieszkańcy segregują śmieci, a inni nie

Prezydent Tadeusz Krzakowski przypomniał, że znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządkach w gminach weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Do końca czerwca br. gminy mają czas, by wdrożyć nowy system, który zrewolucjonizuje gospodarkę śmieciami.

- Jest to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne. Jednak zmiany budzą też wiele wątpliwości i kontrowersji - mówił prezydent Legnicy.

Najważniejsza sprawa to przejęcie przez gminy odpowiedzialności za odpady komunalne. Samorządy mają obowiązek wyłonić w drodze przetargu firmę lub firmy, które będą odbierały śmieci od wszystkich właścicieli nieruchomości.

W Legnicy każdy mieszkaniec produkuje ok. 700 kg śmieci rocznie, czyli tyle, ile w krajach wysokorozwiniętych. W tych krajach recyklingowi poddaje się jednak kilkadziesiąt procent odpadów, podczas gdy w Legnicy znacznie mniej. Ta sytuacja musi się zdecydowanie poprawiać.

Podczas spotkania przedstawiona została informacja o deklaracjach, jakie do 31 marca tego roku muszą złożyć w Urzędzie Miasta właściciele i zarządcy nieruchomości. W deklaracji znajdzie się liczba osób zamieszkujących dany lokal. Lokatorzy będą też musieli wypowiedzieć się, czy chcą segregować odpady. Wszyscy, którzy zdecydują się na segregację, będą ponosić mniejsze opłaty śmieciowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • znawiec, 2013-02-07 09:20:45

  Jasne, że przesadził. ok. 300 kg na rok liczac tez odpady powstające w tzw. nieruchomosciach niezamieszkałych, czyl sklepach, biurach, fabrykach, barach....
 • ehh, 2013-02-06 21:22:01

  Przeciętnie 700kg na rok? chyba ktoś przesadził te rachunki :D
 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-02-06 20:35:47

  Decyzja samorządu o wysokości opłaty za odpady według ilości osób oraz jej wysokość jest błędna/nielogiczna/ i za wysoka. Jest zbyt mała różnica miedzy odpadami segregowanymi a zmieszanym. Cztery złote różnicy to za mało różnica powinna wynosić co najmniej 10 złotych. Kultury selekcji można... szybko nauczyć metodą ekonomiczną. Regionalna segregatornia nie poradzi sobie z selekcją mieszanego strumienia odpadów bo ma złą technologią, która można zmodernizować/dostosować - zobacz moją stronę Tadeusz Garlicki -odpady@wp.pl  rozwiń