PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnica ma ekologiczny autobus za prawie milion złotych

  • legniczanin.pl    30 października 2014 - 10:21
Legnica ma ekologiczny autobus za prawie milion złotych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy zakupiło nowoczesny, przyjazny pasażerom i środowisku, 15-metrowy autobus Solaris Urbino. Jest to pierwszy w taborze MPK pojazd z najwyższą normą czystości spalania Euro 6. Kosztował 945 tys. zł.
Prezentacja nowego nabytku odbyła się 29 października w MPK. Ten najnowszej generacji autobus niskopodłogowy robi olbrzymie wrażenie swoim wyposażeniem, osiągami i rozmiarem. Ma 15 metrów długości.

To pierwszy o takich gabarytach nowy autobus zakupiony przez MPK od 1998 r. Kierowca może obniżyć podwozie na przystankach, dzięki czemu łatwiej się do niego wsiada i wysiada. Ma też rampę do wjazdu wózków inwalidzkich. Pasażerowie mają do dyspozycji 36 miejsc siedzących i 99 stojących. Łatwo tutaj mieszczą się wózki inwalidzkie i wózki z małymi dziećmi. Autobus spełnia najwyższe normy ekologiczne.

Solaris Urbino 15 wykonany jest z materiałów najwyższej jakości (nierdzewnych). Posiada oczywiście system ABS i przeciwpoślizgowy ARS. Drzwi wyposażone są w mechanizm zabezpieczający pasażera przed ściśnięciem. Autobus posiada system monitoringu - 4 kamery wewnątrz i jedna na zewnątrz. Ma także systemy pozwalające na ekonomiczną jazdę, liczenie pasażerów i gaszące ogień w silniku oraz monitor LCD. I co bardzo ważne - pełną klimatyzację.

Autobus będzie obsługiwał najbardziej obciążone linie miejskie - 15 i 16. Za jego kierownicą zasiądą najbardziej doświadczeni kierowcy.

- Ten autobus to najwyższa półka - mówi Krzysztof Olszewski z II klasy Zespołu Szkół Samochodowych. - Może kiedyś będę takie serwisował albo je prowadził. Teraz będę nim dojeżdżał do szkoły.

Obecnie MPK posiada 65 autobusów. Ten najnowszy zakup jest realizacją konsekwentnej polityki prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, nastawionej na unowocześnianie taboru miejskiego przewoźnika i zakup nowoczesnych, przyjaznych dla pasażerów i środowiska oraz bezpiecznych autobusów.

Przypomnijmy, że w tym roku miasto kupiło już, dzięki pozyskanym środkom unijnym, sześć równie nowoczesnych autobusów Solaris. Zasiliły one flotę MPK i dobrze służą mieszkańcom miasta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.