PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnica odda wojewodzie pieniądze

  • legniczanin.pl ( Grzegorz Wala)    12 kwietnia 2012 - 11:47
Legnica odda wojewodzie pieniądze

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał kolejny niekorzystny dla Legnicy wyrok. Tym razem miasto musi zwrócić wojewodzie koszty postępowania sądowego.
Ostatnie tygodnie nie są dla legnickiego ratusza zbyt szczęśliwe. Przynajmniej pod względem postępowań przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Po wyroku w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, jest kolejny – tym razem dotyczący regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście.

Przyjęta jeszcze przed rokiem uchwała zobowiązuje właścicieli nieruchomości do utrzymania czystości i reguluje sposób postępowania z odpadami komunalnymi. Niestety zdaniem wojewody dolnośląskiego, a następnie również sądu, niektóre jej zapisy naruszają postanowienia konstytucji i ustawy, czyli aktów wyższego rzędu, dla których podejmowana przez radnych uchwała jest jedynie doszczegółowieniem.

Jednym z unieważnionych przepisów jest obowiązek usuwania ze ścian, ogrodzeń i innych obiektów plakatów, ogłoszeń czy rysunków. Sąd uznał, że gmina nie może zmuszać właścicieli nieruchomości do ich usuwania, gdyż jest to jedynie kwestia estetyki a nie użyteczności publicznej.

Co jednak interesujące, nie sam wyrok jest w tym przypadku najciekawszy, ale fakt, że poza uchyleniem części uchwały Wojewódzki Sąd Administracyjny zobowiązał Legnicę (zabierz głos/oceń prezydenta) do zwrotu kosztów postępowania sądowego na rzecz wojewody dolnośląskiego. A to oznacza 240 zł mniej w miejskiej kasie. Kwota to może niewielka, ale pozostaje mieć tylko nadzieję, że podobna sytuacja nie będzie się często powtarzać.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.