PARTNER PORTALU
 • BGK

Legnicka sortownia przerobi 10 tys. ton odpadów

 • ZWI    4 marca 2013 - 16:14
Legnicka sortownia przerobi 10 tys. ton odpadów

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej otrzymało 4 mln 740 tys. zł unijnej dotacji na budowę sortowni odpadów komunalnych. Koszt całej inwestycji wyniesie 9 mln 170 tys. zł. Sortownia w ciągu roku przerobi ponad 10 tys. ton odpadów.
Jak podaje LPGK, wniosek o pozyskanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na "Budowę sortowni odpadów komunalnych w Legnicy przy ul. Rzeszotarskiej " został bardzo wysoko oceniony przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Zarząd Województwa pozytywnie rozpatrzył tylko sześć projektów o dofinansowanie.

Sortownia zostanie zbudowana na składowisku odpadów komunalnych przy ul. Rzeszotarskiej, które w minionym roku uzyskało status regionalnej instalacji odpadów komunalnych (RIPOK).

Obecnie na terenie przyszłej sortowni jest zaplecze techniczne służące jako magazyn surowców wtórnych. Prace rozpoczną się w tym roku a ich planowane zakończenie przewidziane jest na koniec kwietnia 2014 r. Gotowy jest projekt techniczny i pozwolenia na budowę.

Zakład sortowniczy, który powstanie na składowisku będzie składał się z hali z instalacjami ogrzewania i wentylacji, instalacji elektrycznych, zaplecza sanitarnego i najważniejszego elementu - linii sortowniczej wraz z kabiną sortowniczą prasy belującej oraz pojazdów technicznych. Przy sortowaniu odpadów będzie pracowało 10 osób.

Do sortowni trafią selektywnie zbierane surowce wtórne: szkło, papier, tektura, tworzywa sztuczne. Trzeba podkreślić, że sortownia idealnie wpisuje się w nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Legnicy.

Zgodnie bowiem z uchwałą Rady Miejskiej z 18 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia regulaminu utrzymania porządku na terenie Gminy Legnica ustalone zostały wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości.

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą mieli do dyspozycji pojemniki na odpady komunalne zmieszane oraz na odpady surowcowe. Do tych ostatnich będziemy wyrzucali m.in. plastikowe butelki, opakowania kartonowe, papier, puszki. Na butelki szklane: białe i kolorowe zostaną ustawione pojemniki w gniazdach.

Mieszkańcy domków jednorodzinnych będą mieli pojemniki na odpady komunalne, surowcowe i odpady biodegradowalne. I właśnie odpady surowcowe trafią z tych pojemników do sortowni. Po oddzieleniu ich przez pracowników zostaną sprzedane. Mogą tutaj też zostać dostarczone odpady zmieszane posegregowane na sortowni mechanicznej (frakcja powyżej 100 mm).

Dzięki sortowni mniej odpadów trafi na składowisko. Kolejny zysk to osiągnięci poziomu recyklingu przez gminę, a co za tym idzie niepłacenie kar przez samorząd. Istotny jest także czynnik społeczny - stworzenie nowych miejsc pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • konkurencja, 2013-04-11 17:50:07

  Tylko jedna sprawa wszyscy zarabiaja dobre pensje , teraz kazdy mieszkaniec bedzie o 200 procent wiecej placic za smieci,a ludzie ktorzy pracuja w lpgk nie zarabiaja nawet 2000zl to jest smieszne, gdy swieci,pada,leje,zima,popioly to jest smieszne, a prezes dyrektor kretacz ktorego zona ma udzialy w... innych firmach takie pieniadze biora ze glowa boli, zlodzieje . Gdzie jest Policja  rozwiń
 • diabolic, 2013-03-13 09:40:29

  I to jest właśnie przekręt. 10 000 ton rocznie to ilość jaką wytwarza ok 30 000 miasto. Koszt inwestycji powinien się zamknąć w ok 2 mln. Prawie 10 mln amortyzowane przez 20 lat to ok 500 tys zł rocznie... gdy to weźmiemy porównamy do mocy przerobowych, to koszt przetworzenia tony odpadów wynosi ...50 zł. Z tego tylko powodu rosną koszty odbioru odpadów...piekne inwestycje, dające rozgłos samorządom, ale nie mające nic wspólnego z ekonomią. Odciąć samorządy od inwestycji tego typu - to jedyne lekarstwo na uzdrowienie sytuacji!!!  rozwiń
 • Eliot Ness, 2013-03-06 12:39:40

  Panie Garlicki - ministerstwo środowiska intensywnie edukuje już od lat, najpierw zaczyna od przedszkolaków - szczegóły na google.pl pod hasłem "narodowy przekręt ekologiczny"...