PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnickie mieszkania socjalne to Sajgon

  • legniczanin.pl (Grzegorz Wala)    31 października 2011 - 13:26
Legnickie mieszkania socjalne to Sajgon

„Brak wystarczających środków” to odpowiedź, którą legniczanie mieszkający w komunalnych zasobach gminy słyszą najczęściej, gdy wskazują na niezbędne ich zdaniem remonty.
I trudno się dziwić, bowiem środków rzeczywiście brakuje. Wystarczy porównać dwie liczby by się o tym dobitnie przekonać: 76,6 mln zł – to kwota, na którą ZGM szacuje wszystkie potrzeby remontowe i 28 mln zł – na które opiewa zadłużenie mieszkańców i użytkowników lokali komunalnych.

Przynajmniej częściowym lekarstwem na poprawienie tej sytuacji ma być niedawna uchwała o likwidacji (od połowy 2012 roku) bonifikat za wykup komunalnego mieszkania. Niestety nie rozwiąże to jednak problemu, a co najwyżej go „wysiedli”. Ani bowiem z dnia na dzień w budżecie ZGM nie pojawi się więcej środków, ani też nowi właściciele mieszkań (zakładając, że uchwała przyniesie oczekiwany rezultat), nie będą w stanie raz na zawsze poprawić standardu swoich mieszkań.

W takiej sytuacji trudno więc się dziwić, że legniczanie tracą powoli cierpliwość, o czym gospodarz miasta przekonał się dobitnie podczas swojego spotkania z mieszkańcami Zakaczawia.

– Czy naprawdę ZGM nie ma na nic pieniędzy? Powiedziano nam, że nie będzie remontu, bo jedno z mieszkań jest zadłużone – pytał Tadeusza Krzakowskiego (zabierz głos/oceń prezydenta) jeden z mieszkańców ul. Kartuskiej.

– Prawdą jest, że środków nie wystarcza na wiele. Spora część jest przeznaczana na wspólnoty mieszkaniowe. Poza tym zadłużenie mieszkańców to ok. 28 mln zł. Są ludzie, którzy zacisną pasa ale zapłacą, i tacy, którzy nie chcą płacić, bo uważają, że im się to należy – odpowiedział szef legnickiego ratusza.

– To proszę więcej mieszkań socjalnych zrobić – ironizował mieszkaniec, poirytowany faktem, że mimo wszystkich płatności w terminie nie może liczyć na remont kamienicy.

– To zapraszam do takiego socjalnego mieszkania. Bez drzwi, okiem, czy zasilania… tam jest „Sajgon” – ripostował prezydent Krzakowski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • gklewski, 2011-11-01 10:25:08

    Do czego Solidarnościowo-SB-eckie rządy doprowadziły ten piękny kraj...z jednej strony "rozsypująca" się A 2 pod Warszawą - sprzedany przetarg, zmarnowane pieniądze publiczne, a z drugiej fawele i Sajgon jak wyraził się Prezio Legnicy!!! To oparanoja i horror. Wróciłem niedawno z Holandii ...- mimo kryzysu, tam ludzie spokojnie zyją.Ni oszczędzają, za 29 Euro kupiliśmy 4 reklamówki jedzenia. Tutaj drożyzna i pensje na poziomie afrykańskiego bantustanu!!! Co tu się dzieje Rodacy? Jak wy żyjecie, a może już Was nie ma?  rozwiń