PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepsza woda dla grudziądzan dzięki Unii

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    27 września 2011 - 12:44
Lepsza woda dla grudziądzan dzięki Unii

Uroczyste otwarcie stacji uzdatniania wody zmodernizowanej dzięki wsparciu z regionalnego programu operacyjnego woj. kujawsko-pomorskiego odbędzie się dziś (27 września) w Grudziądzu.
W podsumowaniu realizacji przedsięwzięcia, które objęło również rozbudowę ujęcia wody, weźmie udział marszałek Piotr Całbecki (zabierz głos/oceń marszałka).

To część wartego 20 milionów złotych projektu modernizacji i rozbudowy infrastruktury wodociągowej Grudziądza, realizowanego przez samorządową spółkę Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia. Przedsięwzięcie znalazło się na liście projektów kluczowych naszego RPO, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na jego realizację to 10,7 miliona złotych.

Modernizacja stacji uzdatniania wody polegała na usprawnieniu technologii, wymianie energochłonnych urządzeń, skorodowanych rurociągów i armatury oraz wprowadzeniu pełnej automatyzacji i monitorowania procesu.

Wymieniono też wyeksploatowane i energochłonne pompy, zmieniono system napowietrzania wody surowej oraz zakupiono nowoczesne urządzenia do dezynfekcji, eliminujące drobnoustroje za pomocą promieni UV.

W ramach modernizacji i rozbudowy ujęcia wody powstało sześć nowych studni głębinowych z przyłączami wodociągowymi. Zmodernizowany został też proces sterowania pracą wszystkich ujęć. Częścią projektu jest też wymiana oraz rozbudowa sieci wodociągowej miasta.

Zakończyła się już budowa nowego dwukilometrowego odcinka sieci, który połączył osiedle Rządz i dzielnicę Mniszek. Trwają też prace związane z wymianą starych odcinków sieci o dużej awaryjności oraz wykonanych z rur azbestowo-cementowych, o łącznej długości ponad jedenastu kilometrów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.