PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepsza woda na zabrzańskich osiedlach

  • PAP    7 lutego 2012 - 15:08
Lepsza woda na zabrzańskich osiedlach

Kosztem niespełna 4 mln zł Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji unowocześniło jedną z dwóch należących do tej spółki stacji uzdatniania wody. Dzięki inwestycji możliwe stało się m.in. zmniejszenie dawek dodawanego tam do wody chloru.
We wtorek oficjalnie otwarto zmodernizowany obiekt, pokrywający ok. 10 proc. zapotrzebowania na wodę 180-tysięcznego miasta.

Stacja uzdatniania "Leśna" w Zabrzu zaopatruje w wodę dwa duże zabrzańskie osiedla: Kopernika i Curie-Skłodowskiej. Do zbudowanej w 1991 r. instalacji początkowo trafiała woda z pobliskiej studni w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce.

Z czasem, gdy mikulczycka studnia zaczęła wysychać, zabrzańskie wodociągi kupiły od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego inną studnię, w pobliskiej miejscowości Szałsza. Woda stamtąd do "Leśnej" trafia niespełna dwukilometrowym wodociągiem.

Głównym problemem wody z ujęć w Mikulczycach i Szałszy jest przekraczająca normy zawartość manganu. Początkowo redukowano ten pierwiastek tradycyjnymi filtrami wypełnionymi piaskiem kwarcowym. W 1998 r. obiekt zmodernizowano wykorzystując technologię kanadyjskiej firmy ADI z filtrami zawierającymi materiał opatentowany pod nazwą "Elektromedia I".

Ze względu na zużycie techniczne tej instalacji, w ub. roku władze zabrzańskiej spółki wodociągowej postanowiły po raz kolejny zmodernizować stację. Nową tańszą w eksploatacji i skuteczniejszą technologię oczyszczania wody opracował prof. Waldemar Sawiniak z Politechniki Śląskiej.

Technologia ta zakłada m.in. utlenianie wody poprzez znacznie bardziej precyzyjne niż dotąd dozowanie podchlorynu sodu (tzw. chlorowanie) oraz filtrowanie w instalacji wykorzystującej tzw. złoża brausztynowe i piasek filtracyjny. Nowa technologia pozwoliła m.in. wyeliminować stosowanie wodorosiarczynu sodu - potrzebnego wcześniej do neutralizowania nadmiernej ilości chloru w oczyszczanej wodzie.

W ramach rozpoczętej w lipcu ub. roku inwestycji m.in. całkowicie przebudowano układ technologiczny stacji, który jest teraz całkowicie zautomatyzowany i monitorowany. Obecna wydajność instalacji to 195 m sześc. na godzinę, czyli 4680 m sześc. na dobę. Prace kosztowały ok. 3,8 mln zł.

Stacja uzdatniania wody "Leśna" to jedna z dwóch stacji Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Do drugiej stacji w dzielnicy Grzybowice trafia woda ze studni w Grzybowicach oraz w sąsiednich miejscowościach Świętoszowice i Wieszowa - niewymagająca skomplikowanych procesów oczyszczania.

Woda w stacji w Grzybowicach jest jedynie poddawana dezynfekcji - by wyeliminować możliwość wtórnego skażenia w wodociągu przesyłowym. Z tej instalacji korzystają mieszkańcy dzielnic: Grzybowice, Rokitnica, os. Helenka, Mikulczyce i częściowo Centrum oraz miejscowości Świętoszowice (gmina Zbrosławice). Instalacja ta pokrywa ponad 25 proc. potrzeb mieszkańców Zabrza.

Poza własnymi ujęciami wody Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji korzysta z ujęć Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego. To studnie w miejscowościach Miedary i Zawada oraz ujęcia wód powierzchniowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.