PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepsze warunki bytowania ptaków w Białymstoku

  • PAP    15 kwietnia 2011 - 09:29
Lepsze warunki bytowania ptaków w Białymstoku

Budki w parkach, pływające platformy na stawach, na których mogą wypoczywać np. łabędzie czy kosze lęgowe dla kaczek – tak Białystok chce zapewnić lepsze warunki ptakom.
To wspólna inicjatywa miasta i Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odpowiedziało na ofertę Białegostoku na montowanie oraz doglądanie ptasich budek, platform oraz koszy.

Jak powiedział Andrzej Karolski, szef departamentu ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, miasto chce zapewnić ptakom komfort.

„By mimo iż są w mieście, żyły w naturalnym środowisku” – podkreślił. Mają w tym pomóc, zamontowane w ostatnich dniach, platformy i kosze lęgowe.

Dziewięć platform „zakotwiczono” m.in. w fosie wokół Pałacu Branickich, stawie „Serce” w parku Planty w centrum czy dwóch stawach na ulicy Mickiewicza. To sztuczne wyspy zrobione z materiałów przyjaznych ptakom, przede wszystkim z drewna.

Platformy, przeznaczone m.in. dla łabędzi, umieszczone są w znacznej odległości od brzegu. Karolski powiedział, że dzięki temu ptactwo będzie mogło się zrelaksować, a mieszkańcy podglądać, co robią.

Kosze lęgowe dla kaczek pojawiły się przy pniach drzew stawów na ulicy Mickiewicza. Karolski wyjaśnił, że kaczki potrzebują „bardzo komfortowych” warunków, aby złożyć jaja, a takich miejsc brakuje przy miejskich stawach.

Dodał, że kosze i platformy rozstawiono na próbę, a jeśli się sprawdzą, miasto kupi ich więcej. W białostockich parkach, już kilka miesięcy temu, rozwieszono też ponad sto budek dla ptaków. Karolski powiedział, że ta akcja odbyła się po raz drugi, a ptaki bardzo chętnie się tam wprowadzają.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.