PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepsze warunki sanitarne w mazurskich gminach

  • PAP    17 września 2012 - 16:44
Lepsze warunki sanitarne w mazurskich gminach

W ciągu ostatnich 5 lat w znaczący sposób poprawiła się infrastruktura sanitarna w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Miejscowe gminy zmodernizowały stację uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków i wydłużyły sieć kanalizacyjną - wynika z raportu NIK.
ZAKTUALIZOWANA: Tym samym do środowiska przedostaje się coraz mniej szkodliwych substancji, a kolejne inwestycje – prowadzone w ramach „Masterplanu dla Wielkich Jezior Mazurskich” – mają szansę być wykonane na czas – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

Masterplan to duże przedsięwzięcie realizowane na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich; zakłada budowę oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, co ma się przyczynić do poprawy ochrony środowiska w mazurskich gminach.

Jak poinformował w poniedziałek Andrzej Zyśk z olsztyńskiej delegatury NIK, która prowadziła kontrolę, kontrolerzy sprawdzili 11 gmin – wszystkie, które realizują projekty w ramach Masterplanu.

Kontrolerzy ocenili, że od 2007 roku znacznie poprawiła się infrastruktura sanitarna w mazurskich gminach. Do końca 2011 roku dwukrotnie zwiększyła się długość sieci kanalizacji sanitarnej z około 360 do 750 km. Powstało także ponad 113 km sieci wodociągowej. Z sieci tych korzysta prawie 11 tys. osób.

Do końca 2011 roku na inwestycje poprawiające infrastrukturę sanitarną gminy wydały prawie 100 mln zł. Unijne dofinansowanie inwestycji wynosi do 75 proc. Dotychczas zakończono sześć projektów, a realizacja pozostałych ośmiu trwa.

Przy realizacji niektórych inwestycji kontrolerzy NIK stwierdzili jednak nieprawidłowości. Spośród 55 zamówień publicznych, jedno w gminie Dźwierzuty przeprowadzono z naruszeniem prawa, natomiast w trzech gminnych inwestycjach – w Rynie, Rucianem-Nida oraz Dźwierzutach – bezprawnie zmieniono umowy z wykonawcami.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (2)

  • IRA, 2012-09-17 21:42:09

    OK,rozumiem,że musi być jakaś zmiana! Oczywiście na lepsze!
  • lala, 2012-09-17 21:19:13

    przypuszczam, że jeszcze WIELE LAT MINIE ZANIM sie cos zmieni