PARTNER PORTALU
 • BGK

Leszczyńskie gminy wspólnie zdecydują o opłatach śmieciowych

 • AT    23 grudnia 2012 - 09:31
Leszczyńskie gminy wspólnie zdecydują o opłatach śmieciowych

Leszno oraz 18 innych gmin – Bojanowo, Gostyń, Jutrosin, Krobia, Krzemieniewo, Krzywiń, Lipno, Miejska Górka, Osieczna, Pakosław, Pępowo, Pogorzela, Poniec, Rawicz, Rydzyna, Śmigiel, Święciechowa i Wijewo – postanowiły z problemem śmieci zmierzyć się razem.
1 lipca 2013 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące odbioru śmieci. Teraz to gmina przejmuje wszystkie odpady wyprodukowane przez mieszkańców i ona musi zająć się ich wywozem. Druga zmiana jest taka, że mieszkańcy będą mogli oddać wszystkie śmieci, jakie mają na posesji, a nie tylko te, które mieszczą się do kontenera i za które już zapłacili.

Samorządy leszczyńskie zawiązały Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Należą do niego przedstawiciele wszystkich gmin, głównie burmistrzowie i wójtowie. Gdyby przełożyć związek na samorząd, to zgromadzenie pełni rolę rady gminy.

Czytaj też:  WFOŚiGW dofinansuje gminne kampanie ws. śmieci

Przewodniczącym zgromadzenia został burmistrz Rawicza Tadeusz Pawłowski, a zastępcą burmistrz Gostynia Jan Kulak. Wybrano też szefa zarządu związku. Został nim Eugeniusz Karpiński, dotychczasowy naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna. W skład zarządu wszedł również między innymi Jan Wojciechowski, wiceprezydent Leszna. Zarząd będzie wykonywał uchwały zgromadzenia.

Najważniejszą decyzją, jaka stoi przed zgromadzeniem, będzie ustalenie cen za wywóz śmieci. Zapadnie ona najpewniej na początku roku 2013. Już wiadomo, że samorządowcy należący do leszczyńskiego związku opowiadają się raczej za tym, aby opłaty były uzależnione od liczby mieszkańców mieszkania czy posesji.

Czytaj też:  Gminy nie będą nękane w sprawie śmieci

- Do tej pory gminy, które wybrały taki wariant, przyjmowały stawki od 6 do 18 złotych za osobę. Różnica jest więc bardzo duża. Musimy rozważnie podjąć tę decyzję, dobrze ją przekalkulować - mówi Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.

Wiadomo, że stawka, jaką przyjmie związek, będzie taka sama dla wszystkich gmin, a więc dla mieszkańców dużego Leszna, ale też małego Wijewa.

Niebawem wszyscy mieszkańcy 19 gmin należących do związku dostaną do domów deklaracje, które trzeba będzie wypełnić. Tam będą musieli wpisać między innymi ile osób mieszka pod danym adresem. Dane te będą sprawdzane przez urzędników pracujących w związku.

Szkoły, szpitale i inne instytucje będą płacić za śmieci od liczby pojemników.

Druga decyzja, jaka stoi przed związkiem, to wybór firm, które będą odbierać śmieci. Wyłonione zostaną one w przetargu. Jedno jest pewne, wszystkie odpady z 19 gmin będą trafiać do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani.

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego będzie miał swoją siedzibę w Lesznie. Dokładnego adresu na razie nie możemy podać, bo nie podpisano jeszcze umowy najmu na biura.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • duży może więcej?, 2013-01-03 17:55:09

  Gminy przyjmując statut związku zrzekły się roli uchwałodawczo kontrolnej ale nie mogą się zrzec odpowiedzialności przed wyborcami. Wszystkie decyzje związku obarczają odpowiedzialnością wszystkie rady gmin. Odnośnie przyjęcia metody naliczania czy wysokości stawki opłaty śmieciowej nie ma tłumacze...nia, to nie my (rada gminy) to oni (związek). TO WY PANIE I PONOWIE RADNI. Związku nie ma co chwalić. Chwalą się poszukiwaniem siedziby i wiele nie robią....Okoliczne gminy prowadzą kampanię edukacyjną w "terenie" i internecie, publikują na stronach bip uchwalone uchwały "śmieciowe" Zapytam się: co wy robicie? Efektów nie widać! Na przygotowanie się był czas, pokazują to inne okoliczne gminy. Życzę ustalenia opłat niższych od gmin które nie przystąpiły do związku w końcu taka była intencja powstania związku " duży może więcej". Cokolwiek to znaczy?  rozwiń
 • KOnturtsu, 2012-12-26 16:26:06

  Czy to jeszcze możliwe,żeby wspólnie decydować?
 • Mieszkaniec, 2012-12-24 09:16:51

  Proponuję powołac związek wszystkich gmin w Polsce, ustalić jedną stawke nastepnego podatku, potem znacjonalizowac przemysł, wygrac bitwe o handel,....a za kilkanaście lat wprowadzić bony na cukier, kartki na paliwo, ...., a samochody dostepne będa tylko na asygnaty....., gratuluje powrotu PRL-u...  rozwiń