PARTNER PORTALU
  • BGK

Leszno przejmie śmieci od mieszkańców

  • AT    9 kwietnia 2012 - 09:07
Leszno przejmie śmieci od mieszkańców

Urząd Miasta w Lesznie ogłosi przetarg i wybierze firmę lub kilka firm, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.
1 lipca 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy regulujące gospodarkę odpadami. Zmian będzie wiele, ale najważniejsza jest taka, że właściciel nieruchomości nie będzie już podpisywał umowy na wywóz śmieci z Miejskim Zakładem Oczyszczania lub inną firmą. Zamiast tego będzie płacił miastu swego rodzaju „podatek śmieciowy”. Bo to samorząd stanie się właścicielem wytwarzanych przez mieszkańców śmieci.

Jak donosi magistrat, żeby wprowadzić wszystkie wynikające z nowych regulacji zmiany, rada miejska będzie musiała przyjąć nawet kilkanaście uchwał. Wszystkie powinna zatwierdzić do końca roku.

Na czym będzie polegać śmieciowa rewolucja?

Przede wszystkim na tym, że każdy właściciel posesji będzie zobowiązany co miesiąc wpłacać na konto Urzędu Miasta określoną kwotę za odbiór powstałych na jego nieruchomości odpadów.

Ile będzie za to płacił? To zależy, jak naliczane będą opłaty śmieciowe. Możliwości są cztery. Póki co urzędnicy z leszczyńskiego magistratu zastanawiają się nad dwiema. Opłata może być uzależniona od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość lub od ilości wody zużywanej na posesji. W każdym razie każdy sam będzie sobie wyliczał, ile powinien miastu zapłacić. A urzędnicy będą kontrolować, czy złożone deklaracje są zgodne z rzeczywistością. Czeka ich więc wyjątkowo nieprzyjemna praca. Będą chodzić po domach i sprawdzać, czy właściciel napisał prawdę - donosi magistrat.

Urząd Miasta ogłosi przetarg i wybierze firmę lub kilka firm, które będą śmieci od mieszkańców odbierać. I będzie im za to płacił z pieniędzy od właścicieli posesji.

– Mieszkańcy powinni na tej zmianie skorzystać – mówi Eugeniusz Karpiński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Będą mieli mniej formalności do załatwienia. A poza tym wystawią przed dom tyle śmieci, ile wyprodukują, a nie – jak do tej pory – tyle, za ile zapłacili. Zmiany mają więc ukrócić proceder wywożenia śmieci do lasów lub porzucania ich byle gdzie.

Jak informuje magistrat do obsługi całego systemu trzeba będzie zatrudnić kilku, a może nawet kilkunastu nowych urzędników. Koszty ich pracy, wyposażenia stanowisk, zakupu komputerów itp. spadną na mieszkańców. Urzędnicy będą musieli przyjąć od ludzi tysiące deklaracji (w Lesznie może ich być około 10 tysięcy, bo tyle jest prywatnych posesji), a potem sprawdzać, czy podane w nich dane są zgodne z prawdą.

Wszystkie śmieci od mieszkańców Leszna będą trafiać do zakładu w Trzebani.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-04-10 23:40:44

    Pan Eugeniusz Karpiński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska jest odpowiedzialny również za prawidłowa gospodarkę odpadami a nie tylko za składowanie na wysypisku. Nie wystarczy wyznaczyć podatku lecz dokonać selekcji mieszanego strumienia z odzyskiem wszystkich frakcji b...ez składowania - jest taka innowacyjna opatentowana technologi na mej stronie. Odpowiem na pytania z poważaniem Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń