PARTNER PORTALU
  • BGK

Lewiatan krytykuje wysokie stawki za wodę

  • pt    29 listopada 2017 - 12:04
Lewiatan krytykuje wysokie stawki za wodę
Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe stawki będą stanowiły znaczące i nieproporcjonalne obciążenie dla wszystkich podmiotów korzystających z wód (fot. pixabay)

W okresie przejściowym, do 31 grudnia 2019 r., stałe opłaty za wodę mają być znacząco wyższe od tych przewidzianych docelowo, wynika z projektu rozporządzenia rządu w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Przedsiębiorcy krytykują proponowane stawki.
• Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, będzie to akt wykonawczy do Prawa wodnego.

• Podczas głosowania nad tą ustawą premier Beata Szydło zadeklarowała, że ceny wody nie wzrosną.

• Tymczasem przedstawiciele biznesu ostrzegają, ze opłaty za wodę dla przedsiębiorstw i sektora usług mogą odbić się na rachunkach płaconych przez Polaków choćby za prąd.

 

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe stawki będą stanowiły znaczące i nieproporcjonalne obciążenie dla wszystkich podmiotów korzystających z wód.

- Projektodawca ustalił w rozporządzeniu, na poziomie maksymalnym, przewidzianym w Prawie wodnym, stawki opłat stałych za wodę. Nie zostało również wyjaśnione dlaczego w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019r. mają obowiązywać jednostkowe stawki opłat na poziomie górnym. Istnieje uzasadniona obawa, że po upływie okresu przejściowego opłaty zostaną utrzymane w wysokości maksymalnej - ostrzega Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wysokie stawki za wodę dotkną wiele branż, ale szczególnie branżę energetyczną.

Zdaniem Lewiatana rozwiązanie przyjęte w projekcie rozporządzenia może zostać uznane za niezgodne z jednym z artykułów Prawa wodnego, który stanowi, że wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może być podstawą do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, określonych na rok 2018 i 2019.

Do 31 grudnia 2019 r. jednostkowe stawki opłat za usługi wodne, za pobór wód w formie opłaty stałej mają wynosić:

1) za pobór wód podziemnych - 500 zł na dobę za 1 m3/s za określony w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalny pobór wody;

2) za pobór wód powierzchniowych - 250 zł na dobę za 1 m3/s za określony w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym maksymalny pobór wody.

Wody Polskie

Nowe przepisy zakładają, że od 1 stycznia 2018 r. rolę regulatora gospodarki wodnej przejmie dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wody Polskie to nowa instytucja powołana na mocy Prawa wodnego. Takich regionalnych zarządów będzie 11. Do 31 grudnia br. zadania organu regulującego wykonywać będzie prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Od nowego roku regulator będzie m.in. opiniował projekty regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzał taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, a także rozstrzygał spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • przez ostatnie 8 lat....., 2017-11-29 15:04:20

    Aby Polska rosła w siłę a Polakom żyło się dostatniej...b.dobra zmiana.....