PARTNER PORTALU
  • BGK

Liczą na rozbudowę Elektrowni Opole

  • PAP    20 lutego 2013 - 21:00
Liczą na rozbudowę Elektrowni Opole

Po orzeczeniu WSA w Warszawie, oddalającym skargę ekologów ws. rozbudowy Elektrowni Opole, władze regionu i gminy Dobrzeń Wielki liczą, że inwestycja ruszy. Jej rozpoczęcie może oznaczać miejsca pracy, promocję regionu i nawet 20 mln zł wpływów z podatków.
Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego - podopolskiej gminy, na terenie której znajduje się Elektrownia Opole - powiedział w środę, że z ulgą przyjął decyzję WSA w Warszawie. Sąd oddalił we wtorek skargę Fundacji ClientEarth Poland dotyczącą decyzji środowiskowej ws. nowych bloków w Elektrowni Opole. Orzeczenie to - po uprawomocnieniu się - ma oznaczać zielone światło dla rozbudowy elektrowni o dwa dodatkowe bloki - nr 5 i 6, o mocy 900 MW każdy.

Czytaj też:  Miasto musi pomóc Elektrowni Opole

"Oczywiście trzeba teraz czekać, czy nie będzie kasacji, ale liczę, że ta decyzja sądu jest krokiem naprzód ku realizacji rozbudowy" - powiedział.

Gmina czeka na inwestycję, bo oznacza ona dla samorządu znaczne zwiększenie wpływów z podatków. "Obecnie podatki od nieruchomości płacone przez Elektrownię Opole to ponad 20 mln zł. Po zakończeniu inwestycji - według wstępnych szacunków - można się spodziewać dwa razy większej kwoty" - powiedział Wróbel. Dodał, że tegoroczny budżet gminy to 66 mln zł.

Dodatkowe pieniądze gmina mogłaby zainwestować w remonty i budowę dróg, rozbudowę i remont miejscowego ośrodka kultury oraz budowę krytej pływalni, czego chce wielu mieszkańców Dobrzenia Wielkiego. W gminie mieszka 14,5 tys. osób, a bezrobocie wynosi 4,4 proc.

Samorządowiec podkreślił, że inwestycja oznacza też korzyści dla mieszkańców już w trakcie jej realizacji. "Budowa potrwa kilka lat. Będzie przy niej pracować - według zapowiedzi - nawet do 2 tysięcy osób, które będą musiały gdzieś jeść czy spać. Wielu mieszkańców chce im oferować takie usługi" - stwierdził.

Są jednak również obawy w związku z rozbudową, np. o wzrost natężenia ruchu na drogach dojazdowych do elektrowni. "Gdyby jednak do transportu większości materiałów wybrano szlak kolejowy, to problem mógłby się w dużej mierze rozwiązać" - podsumował Wróbel.

Zdaniem marszałka woj. opolskiego Józefa Sebesty rozbudowa Elektrowni Opole oznacza dla regionu wzrost zatrudnienia, ale też promocję i podnoszenie jego prestiżu, a więc znaczenia na gospodarczej mapie Polski. "Bo to inwestycja duża i nietuzinkowa" - skwitował marszałek. "Dlatego mam nadzieję, że mimo opóźnienia z powodu spraw sądowych rozbudowa ruszy" - dodał.

Ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Uniwersytetu Opolskiego dr Witold Potwora nie ma wątpliwości, że tak duża inwestycja będzie "impulsem gospodarczym dla województwa". Jego zdaniem zyskają na niej np. hotele, punkty gastronomiczne oraz podwykonawcy - zwłaszcza firmy branży budowlanej. "A tych na Opolszczyźnie jest wiele" - podkreślił.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Jacek Suski również liczy na miejsca pracy, bo bezrobocie w regionie wynosi 15,5 proc.

Rozbudowa Elektrowni Opole o bloki nr 5 i 6 ma być jedną z największych inwestycji w historii polskiej energetyki. Wartość tej inwestycji to 11,5 mld zł brutto. Przetarg na jej realizację wygrało konsorcjum Rafako SA, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. W lutym ub. roku zarząd elektrowni podpisał warunkową umowę z konsorcjum, ale inwestycja nie mogła ruszyć. Jednym z powodów był fakt, iż w połowie stycznia 2012 r. WSA w Warszawie, po skardze ekologów, uchylił decyzję środowiskową dla inwestycji, konieczną do rozpoczęcia budowy.

Rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sędzia Małgorzata Jarecka podała, iż WSA uznał we wtorek, że "zaskarżona decyzja w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań (....) nie narusza prawa, a postępowanie administracyjne w sprawie zostało przeprowadzone w sposób wyczerpujący i prawidłowy". Dlatego sąd oddalił skargę Fundacji ClientEarth Poland.

Rzeczniczka prasowa PGE Małgorzata Kozieł przekazała PAP, że PGE nie komentuje orzeczenia WSA, bo jest ono nieprawomocne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.