PARTNER PORTALU
  • BGK

Liderzy montażu kolektorów słonecznych

  • Zyciemiast.pl    12 czerwca 2012 - 14:01
Liderzy montażu kolektorów słonecznych

Mieszkańcy Śląska i południa Polski okazali się liderami w montażu kolektorów słonecznych.
W woj. śląskim do kwietnia 2012 roku wykonano 2 536 instalacji, ogólnie na południu Polski (woj. dolnośląskie, śląskie, opolskie, małopolskie, podkarpackie) wykonano 8981 instalacji, podczas gdy pozostałe 11 województw to 8724 instalacje. Do 2014 roku trzeba wykorzystać 300 mln zł dotacji, na razie wykorzystano 36,05 proc. tej kwoty.

Informacja o przewadze województw południowych jest ciekawa, bo przecież warunki nasłonecznienia są podobne w całym kraju (wg Instytutu Energetyki Odnawialnej). Może więc Ślązacy są po prostu bardziej zapobiegliwi, jeśli chodzi o oszczędzanie i dbałość o środowisko naturalne?

O kredyt z dotacją na zakup kolektorów słonecznych bardzo często ubiegają się osoby zamożne, które mogą spokojnie sfinansować montaż kolektorów bez kredytu. A jednak opcja dotacji i dbałość o ochronę środowiska wygrywa i przychodzą po kredyt – mówi dyrektor Jan Skupnik z Orzesko-Knurowskiego Banku Spółdzielczego

Liderem w finansowaniu montażu instalacji zostały banki spółdzielcze.

W 2011 r. poprzez banki z Grupy BPS  kredyty na zakup kolektorów słonecznych trafiły do ok. 10 000 klientów. Łączna wartość udzielonych kredytów wynosi 145 mln PLN, w tym dotacji NFOŚiGW  otrzymano łącznie na 65 mln zł. Co oznacza, że BPS obejmuje ok. 60% rynku kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Na kredyty z dopłatą postawił szczególnie Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy, który swą ofertą oraz skróceniem czasu oczekiwania na rozliczenie dotacji zdecydowanie wyprzedza banki uniwersalne.

Zgodnie z zasadami NFOŚiGW dotacja nie trafia bezpośrednio do klienta, ale za pośrednictwem banku trafia na rachunek wykonawcy. Z  NFOŚiGW współpracują m.in.: BOŚ S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, SGB-Bank S.A.wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi i Credit Agricole Bank Polska S.A.

A więc aby skorzystać z dotacji trzeba wziąć kredyt w banku, ale paradoksalnie nie jest to złe rozwiązanie. Dotacja NFOŚi GW oznacza, że klient zmniejsza jednorazowo swoje zadłużenie poprzez skrócenie okresu kredytowania lub zmniejszenie rat kredytu. Obciążenie spłatą nie jest więc tak dużym problemem.

Dotacja z kredytem to rozwiązanie, które za stosunkowo niewielkie pieniądze nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska, ale przede wszystkim zmniejszy wysokość opłat np. za ciepłą wodę. Kolektory czerpią energię ze słońca nawet gdy niebo jest zachmurzone.

A czy jest drogo? Wszystko zależy od kosztorysu, jaki opracuje wykonawca instalacji. Musi on spełniać określone warunki. Niektóre z firm przejmują wręcz na siebie opracowywanie całej dokumentacji dla banku.

– Jeżeli Klienci nie mają rozeznania na rynku odnośnie zakupu i montażu kolektorów słonecznych, to dysponujemy kontaktami do wykonawców, z którymi nawiązaliśmy współpracę.  Firmy montujące mają w swoim posiadaniu wszystkie wzory dokumentów, które są niezbędne do rozpoczęcia procedury udzielenia kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych.  Wykonawcy legitymują się wymaganymi certyfikatami oraz montują kolektory słoneczne zgodnie z wymogami NFOŚiGW - mówi Skupnik.

Podobnie w banku BOŚ S.A. można zapytać o firmy wykonawcze. Jedna z nich bierze na siebie nawet wypełnienie dokumentów związanych z udzieleniem kredytu. W zamian za wywieszenie na budynku, w widocznym miejscu, tabliczki z informacją o wykonawcy, firma udziela nawet 20 proc. rabatu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sedd, 2012-06-12 14:40:22

    warunki nasłonecznienia są podobne w całym kraju - no chyba kpi ten kto to napisał.. albo go słońce przygrzało za mocno... południe ma co najmniej 15 procent większe nasłonecznienie niż północ polski - do tego nie potrzeba badań wystarczy się przejechać np z początkiem pażdziernika do np Krosna a po...tem gdzieś np pod Gdańsk i porównać siłę z jaką grzeje...  rozwiń