Limanowa: Kolejne miasto wybrało in-house w gospodarce odpadami

• W Limanowej z końcem roku wygasała umowa na odbiór odpadów komunalnych.
• Firmy startujące w przetargu zaoferowały wysokie ceny, miasto postanowiło więc skorzystać z możliwości bezprzetargowego zlecania zadania spółce komunalnej.
Limanowa: Kolejne miasto wybrało in-house w gospodarce odpadami
Mieszkańcy Limanowej zapłacą jednak więcej za odbiór odpadów (fot.pixabay)

Limanowa unieważniła dwa przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów w 2017 roku. Powodem były ceny oferowane przez firmy: wyższe od możliwości samorządu.

Władze postanowiły więc w trybie in house zlecić to zadanie Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkalnictwa.

- Dzięki temu cena za zagospodarowanie śmieci będzie mniejsza w skali roku o prawie 126 tys. zł w przypadku najtańszej oferty z pierwszego postępowania i o 184 tys. zł od najtańszej oferty w drugim przetargu - mówi burmistrz Władysław Bieda portalowi limanowa.in.

Czytaj też: Tarnów wprowadzi in-house w gospodarce odpadami?

Ponieważ MZGKiM przygotowany jest jedynie do świadczenia usług transportowych, dlatego zawarł umowę z regionalną instalacją, która zajmie się odbiorem śmieci.

Mieszkańcy i tak zapłacą jednak więcej za odbiór odpadów. Na podwyżkę kosztów wpływ mają decyzje małopolskich instalacji, które za przyjęcie tony odpadów żądają już nie 170, a 250 zł – pisze linamowia.in.

Jak tłumaczy burmistrz Limanowej system musi się finansować sam i miasto nie ma innych możliwości działania.

W 2017 roku w przypadku odpadów zbieranych w sposób selektywny cena wzrośnie do 7 zł za osobę w miesiącu (o 1,5 zł). Za śmieci niesegregowane trzeba będzie płacić 12 zł osobę (podwyżka o 2,5 zł).

Stawki zostały przyjęte przez Radę Miasta.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co To Limanowa chce żyć tanim kosztem,niestety Śmieci drożeją czy to się nam podoba czy też nie,u mnie tona śmieci kosztuje różnie,do spalarni 250 zł/tona,na składowisko 364,50 zł/tona więc niech radni nie bujają w obłokach i wezmą się do roboty bo będą kłopoty dla gminy !!!

Adam66, 2017-01-14 14:14:40 odpowiedz

Do Bruno: oto jak może być taniej - radiopik.pl/5,14469,minipunkty-odbioru-odpadow-pozwalaja-na-obnizeni?fb_action_ids=868718369821268&fb_action_types=og.likes

trzeba chcieć, 2017-01-03 14:36:15 odpowiedz

totalnie nie rozumiem jaki jest konsensus artykułu... jaka będzie cena za odbiór i zagospodarowanie przez miejski zakład w odniesieniu do cen z przetargów? Czy dzięki wdrożeniu inhouse będzie taniej niż z wykorzystaniem firm z przetargu (i mimo wszystko trzeba było podnieść stawki opłat dla mieszka...ńców)? Uprzejma prośba o objaśnienie bo sprawa bardzo interesująca. rozwiń

Bruno, 2017-01-03 14:23:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE