PARTNER PORTALU
 • BGK

Limanowa: Kolejne miasto wybrało in-house w gospodarce odpadami

 • pt    2 stycznia 2017 - 11:32
Limanowa: Kolejne miasto wybrało in-house w gospodarce odpadami
Mieszkańcy Limanowej zapłacą jednak więcej za odbiór odpadów (fot.pixabay)

• W Limanowej z końcem roku wygasała umowa na odbiór odpadów komunalnych.
• Firmy startujące w przetargu zaoferowały wysokie ceny, miasto postanowiło więc skorzystać z możliwości bezprzetargowego zlecania zadania spółce komunalnej.
Limanowa unieważniła dwa przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów w 2017 roku. Powodem były ceny oferowane przez firmy: wyższe od możliwości samorządu.

Władze postanowiły więc w trybie in house zlecić to zadanie Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkalnictwa.

- Dzięki temu cena za zagospodarowanie śmieci będzie mniejsza w skali roku o prawie 126 tys. zł w przypadku najtańszej oferty z pierwszego postępowania i o 184 tys. zł od najtańszej oferty w drugim przetargu - mówi burmistrz Władysław Bieda portalowi limanowa.in.

Czytaj też: Tarnów wprowadzi in-house w gospodarce odpadami?

Ponieważ MZGKiM przygotowany jest jedynie do świadczenia usług transportowych, dlatego zawarł umowę z regionalną instalacją, która zajmie się odbiorem śmieci.

Mieszkańcy i tak zapłacą jednak więcej za odbiór odpadów. Na podwyżkę kosztów wpływ mają decyzje małopolskich instalacji, które za przyjęcie tony odpadów żądają już nie 170, a 250 zł – pisze linamowia.in.

Jak tłumaczy burmistrz Limanowej system musi się finansować sam i miasto nie ma innych możliwości działania.

W 2017 roku w przypadku odpadów zbieranych w sposób selektywny cena wzrośnie do 7 zł za osobę w miesiącu (o 1,5 zł). Za śmieci niesegregowane trzeba będzie płacić 12 zł osobę (podwyżka o 2,5 zł).

Stawki zostały przyjęte przez Radę Miasta.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Adam66, 2017-01-14 14:14:40

  Co To Limanowa chce żyć tanim kosztem,niestety Śmieci drożeją czy to się nam podoba czy też nie,u mnie tona śmieci kosztuje różnie,do spalarni 250 zł/tona,na składowisko 364,50 zł/tona więc niech radni nie bujają w obłokach i wezmą się do roboty bo będą kłopoty dla gminy !!!
 • trzeba chcieć, 2017-01-03 14:36:15

  Do Bruno: oto jak może być taniej - radiopik.pl/5,14469,minipunkty-odbioru-odpadow-pozwalaja-na-obnizeni?fb_action_ids=868718369821268&fb_action_types=og.likes
 • Bruno, 2017-01-03 14:23:13

  totalnie nie rozumiem jaki jest konsensus artykułu... jaka będzie cena za odbiór i zagospodarowanie przez miejski zakład w odniesieniu do cen z przetargów? Czy dzięki wdrożeniu inhouse będzie taniej niż z wykorzystaniem firm z przetargu (i mimo wszystko trzeba było podnieść stawki opłat dla mieszka...ńców)? Uprzejma prośba o objaśnienie bo sprawa bardzo interesująca.  rozwiń