PARTNER PORTALU
  • BGK

Linia transportująca biomasę w Stalowej Woli

  • PAP    11 kwietnia 2011 - 13:47
Linia transportująca biomasę w Stalowej Woli

Elektrownia Stalowa Wola jako pierwsza w Polsce przebudowuje swój kocioł pyłowy, opalany dotychczas węglem, na zasilany wyłącznie ekologicznym paliwem – biomasą.
Firma Transsystem z Woli Dalszej dostarczy dla Elektrowni Stalowa Wola linię transportującą biomasę do kotła.

Kontrakt, którego wysokość jest objęta tajemnicą handlową, spółka zrealizuje na zlecenie firmy Rafako. Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Transsystemu Rafał Tendaj, podpisana umowa przewiduje zaprojektowanie, produkcję oraz montaż kompletnej linii transportującej biomasę do kotła.

„Ta złożona instalacja obsługiwać będzie rozładunek, przygotowanie, rozdrobnienie, magazynowanie i transport biomasy do młynarni kotła. Transportowany materiał będzie bardzo różnorodny; obejmować będzie biomasę leśną, m.in. kłody drewna oraz biomasę pochodzenia rolnego, taką jak pelety (granulat) rzepakowe i z otrąb zbożowych. W przypadku biomasy leśnej nasza firma ma zapewnić wydajność linii na poziomie 50 ton na godzinę” – dodał rzecznik.

Ostateczny termin zakończenia prac przewidziany jest na wrzesień 2012 roku. Wtedy też – jak podkreślił Tendaj – kocioł wraz z linią technologiczną przekazany ma być inwestorowi.

Inwestycja pozwoli znacząco zwiększyć produkcję energii odnawialnej i przez to ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • gajowy, 2011-04-12 07:43:40

    a skąd oni wezmą tą biomasę? pewnie z Lasów Polskich...
  • autoidea1, 2011-04-11 18:38:24

    Spalanie biomasy i smieci to dzialalnosc o charakterze kryminalnym, zwlaszcza ze istnieja wydajniejsze technologie bezemisyjne, np. technologia Bioleux.