PARTNER PORTALU
  • BGK

Linia Warszawa-Lublin w remoncie od 2015?

  • PAP    24 maja 2011 - 15:00
Linia Warszawa-Lublin w remoncie od 2015?

Kompleksowa modernizacja linii kolejowej Warszawa-Lublin może rozpocząć się w 2015 roku i zakończyć w ciągu trzech lat - poinformował w Lublinie prezes PKP PLK Zbigniew Szafrański.
Po remoncie czas przejazdu na tej trasie ma się skrócić do godziny i 40 minut; obecnie to ponad 2,5 godziny.

- W tej chwili jest przygotowywane studium wykonalności, z własnych środków PLK - powiedział Szafrański na konferencji prasowej.

Czytaj też: Modernizacja linii kolejowej w Małopolsce

Ostateczne decyzje o terminie modernizacji linii z Lublina do Warszawy nie zostały jeszcze podjęte, Mają być ogłoszone po wakacjach. Szafrański podkreślił, że to zadanie należy do priorytetowych z uwagi na stan techniczny linii. Przyznał, że jest on jeszcze względnie dobry, ale w najbliższych latach może się pogarszać, zaś doraźne naprawianie torów jest bardziej kosztowne niż modernizacja.

- Będziemy optowali za tym, żeby tę linię kompleksowo zmodernizować - podkreślił.

Czytaj też: Pojadą szybciej pociągiem w 2015 r.

- Jeżeli mielibyśmy zgodę ministra infrastruktury na ogłoszenie przetargu na dokumentację, to roboty budowlane mogłyby się rozpocząć w roku 2015. Czas pełnej modernizacji to około 3 lata - powiedział Szafrański.

Założenia przewidują, że po modernizacji pociągi na odcinku Lublin-Otwock mogłyby jeździć z prędkością 160 km/h, zaś między Otwockiem a Warszawą - 120 km/h. Na 27-kilometrowym odcinku między Otwockiem a Pilawą będzie dobudowany drugi tor. Obecnie jest tam tylko jeden, co uniemożliwia zwiększenie liczby pociągów na tej trasie.

Pytany o koszt modernizacji Szafrański odpowiedział, że nie został on jeszcze w studium wykonalności obliczony, ale biorąc pod uwagę inne modernizowane linie to można go oszacować na 3-3,5 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.