Linii kolejowa Warszawa - Radom gotowa w 2017 r.

Modernizacja linii kolejowej Radom-Warszawa rozpocznie się w 2013 r. i potrwa do 2017 r., a nie do 2015 r. - jak wcześniej zakładał inwestor. Zmiany te resort transportu tłumaczy problemami i opóźnieniami przy opracowywaniu dokumentacji projektowej inwestycji.
Linii kolejowa Warszawa - Radom gotowa w 2017 r.

Inwestor, czyli spółka PKP PLK, w związku z opóźnieniami w fazie projektowej, zaproponował rozbicie inwestycji na dwa etapy - poinformował PAP w środę rzecznik prasowy ministerstwa transportu Mikołaj Karpiński.

W pierwszym - przewidzianym do realizacji do roku 2015 - ma być zmodernizowany ponad 46-km odcinek linii kolejowej Warszawa-Okęcie - Warka. W tym czasie mają być także wykupione wszystkie grunty na odcinku linii kolejowej oraz zmodernizowany układ torowy stacji Radom. Pierwszy etap prac ma być, według Karpińskiego, sfinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Czytaj też: Remonty na linii Warszawa - Radom

Natomiast drugi etap robót przewidziany jest na lata 2014-2017. W tym okresie zaplanowano modernizację linii kolejowej z Warki do Radomia. Na blisko 43-km odcinku ma być wybudowany drugi tor.

W planach jest również wprowadzenie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym, który m.in. poprawi bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

Drugi etap ma być finansowany ze środków z kolejnej perspektywy finansowej UE. Wcześniej PKP PLK planowało, że cała inwestycja zostanie zrealizowana w ramach środków z programu Infrastruktura i Środowisko.

Jednak - jak wyjaśnił rzecznik - w związku z opóźnieniami przy opracowywaniu dokumentacji projektowej, obawiano się, że roboty nie zostałyby zakończone na czas, a inwestycja straciłaby dofinansowanie UE.

"Rozbicie inwestycji na dwa etapy podyktowane zostało koniecznością minimalizacji ryzyka utraty środków z Unii Europejskiej z powodu niepełnego wykonania i rozliczenia robót budowlanych do końca 2015 r. oraz uwarunkowaniami technologicznymi i aspektami społecznymi" - wyjaśnił Karpiński.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE