PARTNER PORTALU
  • BGK

Linowa kolejka nad Odrą za niecały rok

  • PAP    28 września 2012 - 15:43
Linowa kolejka nad Odrą za niecały rok

Linowa kolejka gondolowa nad Odrą, łącząca kampus Politechniki Wrocławskiej z kompleksem edukacyjno-badawczym Geocentrum, powstanie w stolicy Dolnego Śląska w ciągu 11 miesięcy. Na 500-metrowej trasie wagoniki będą przewozić 370 osób w ciągu godziny.
Jak poinformował w piątek Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, został już rozstrzygnięty przetarg, który wstępnie został zaakceptowany przez władzę uczelni. W sumie odbyły się trzy przetargi, bowiem uczelnia i władze miasta chciały wydać na budowę kolejki 8 mln zł, a jedyny oferent jaki stawał do przetargu (austriacka firma) deklarował wybudowanie jej za 12,7 mln zł.

Czytaj też: Spierają się o kolejkę gondolową

"Ostatecznie zdecydowaliśmy się na austriacką firmę nie tylko dlatego, że była jedyną firmą stającą do przetargu, ale przede wszystkim dlatego, że zaoferowali oprócz wybudowania kolejki całą logistykę z nią związaną, czyli m.in. szkolenia personelu" - powiedział Charytoniuk.

Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z kolejki po wakacjach przyszłego roku. Jej budowa jest wspólnym przedsięwzięciem Politechniki Wrocławskiej i władz miasta.

Kolejka połączy dwa brzegi Odry. Stacje powstaną na Wybrzeżu Wyspiańskiego, gdzie znajduje się kampus główny Politechniki Wrocławskiej, oraz przy ul. Na Grobli, gdzie powstaje kompleks edukacyjno-badawczy Geocentrum.

Podróż półkilometrową trasą kolejki będzie trwała 2,5 minuty. Na trasie będą kursować dwa wagoniki, które pomieszczą jednorazowo 15 osób. W ciągu godziny kolejka będzie mogła przewieźć 370 osób.

Mieszkańcy Wrocławia i turyści będą mogli korzystać z kolejki posługując się biletami komunikacji miejskiej, a studenci Politechniki Wrocławskiej - najprawdopodobniej za darmo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jotes, 2012-10-01 11:47:35

    brawo Wrocław,życzę więcej dobrych pomysłów i możliwości ich realizacji