PARTNER PORTALU
  • BGK

Lipowa: w 2017 r. bio odpady będą odbierane bez limitów

  • MIW    30 maja 2017 - 17:29
Lipowa: w 2017 r. bio odpady będą odbierane bez limitów
Tylko w ubiegłym roku z gminy Lipowa odebrano ponad 96 ton odpadów biodegradowalnych. (fot. pixabay.com)

Władze gminy Lipowa dogadały się z firmą odbierającą odpady. Ustalono, że mimo dużej ilości bio odpadów, które w tym roku oddawane są przez mieszkańców gminy, nie zostanie wprowadzony ich limit. W przyszłym roku (czyli w roku wyborów samorządowych) jednak należy spodziewać się podwyżki opłat.
Jak informuje urząd gminy w Lipowej (pow. żywiecki), tylko w ubiegłym roku z jej terenu odebrano ponad 96 ton odpadów biodegradowalnych. W kwietniu i maju tego roku 2017 było to już około 50 ton tego typu odpadów. Rekordzista oddał 48 worków po 50 kg każdy. W związku z tą sytuacją władze apelują do właścicieli nieruchomości, którzy wytwarzają większą ilość odpadów zielonych, o kompostowanie większej ilości trawy w przydomowych kompostownikach lub dostarczanie własnym transportem do PSZOK-u, gdzie bez dodatkowych opłat oraz limitów będą one przyjmowane przez cały rok. Proszą też, by korzystać z pojemników, a nie worków na trawę.

Na razie – po negocjacjach w sprawie odbioru odpadów biodegradowalnych - wójt Lipowej nie wprowadza zmian w ich odbiorze, choć wskazuje, że do tej pory poza dużymi ilościami trawy w workach znajdowała się także ziemia i kamienie, które nie powinny być odbierane.

- Po negocjacjach z wójtem, tylko w tym roku firma zgodziła się utrzymać dotychczasowe warunki – informuje urząd gminy stwierdzając, że nadmiary nieodebranej trawy najprawdopodobniej wylądowały by w miejscach niedozwolonych. Urzędnicy przyznają jednak, że w związku z tak dużą ilością bio odpadów od przyszłego roku będą zmuszeni do podniesienia opłaty ich za odbiór i zagospodarowanie.

- Trzeba zaznaczyć przy tym, że obecnie warunki cenowe obioru odpadów są w naszej gminie preferencyjne, podobnie jak kwestie ich odbioru – piszą „na osłodę”. Jak wskazują podczas gdy w Lipowej koszt odpadów segregowanych to 8 zł/os , a niesegregowanych to 16 zł/os, to w pobliskich Łodygowicach stawki wynoszą odpowiednio 9,5 zł/os i 16 zł/os, w Szczyrku 10,00 i 19,00 zł, Jasienicy 10 i 20 zł, a Kozach 11 i 19 zł. Podkreślają ponadto, że w ościennych gminach odpady ulegające biodegradacji objęte są limitem, a mieszkańcy dostarczają je do PSZOK-ów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.