PARTNER PORTALU
 • BGK

Listy w sprawie reformy śmieciowej

 • GK    23 czerwca 2013 - 10:17
Listy w sprawie reformy śmieciowej

Do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie zostały rozesłane listy prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, w których przeprasza ona za trudności związane z wprowadzaniem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i tłumaczy konieczność zmian.
13 czerwca Rada Warszawy uchwaliła nowe, niższe opłaty za śmieci. Mieszkańcy stolicy od 1 lipca zapłacą za segregowane śmieci od 10 zł do 60 zł, a za nieposegregowane - ok. 20 proc. więcej. Będą musieli jednak ponownie złożyć tzw. deklaracje śmieciowe.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała wówczas, że urzędnicy wyjdą zza biurek i będą chodzić od drzwi do drzwi, by informować mieszkańców o zmianach dotyczących śmieci. „Sama też zamierzam w tym uczestniczyć" - mówiła.

„Bardzo duża liczba listów została już wysłana przede wszystkim do wspólnot, spółdzielni i oczywiście do tych, którzy mieszkają indywidualnie. Natomiast w domach warszawiaków (będę) wtedy, kiedy już rzeczywiście trzeba będzie składać deklarację i tłumaczyć na czym to polega. Dostałam różne zaproszenia" - powiedziała w niedzielę dziennikarzom Gronkiewicz Waltz.

„Pragnę państwa przeprosić za trudności związane z wprowadzaniem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Warszawie, a także zapewnić, że stolica jest w pełni przygotowana do odbioru śmieci na nowych, choć jeszcze niedocelowych zasadach" - napisała Gronkiewicz-Waltz w liście do mieszkańców miasta.

Konieczność zmian istniejącego systemu gospodarowania odpadami prezydent wyjaśnia wymogami Unii Europejskiej. „Nasz kraj został zobowiązany do przetwarzania odpadów w dużo większym zakresie niż dotychczas.

Jako prezydentowi Warszawy zależy mi przede wszystkim na zapewnieniu mieszkańcom w pełni bezpiecznej organizacji wywozu odpadów oraz niskich opłat" - podkreślono w liście.

Zaapelowała do mieszkańców o to, aby w razie pytań, wątpliwości lub nieprawidłowości w odbiorze odpadów, kontaktowali się z urzędem przez bezpłatną infolinię 800 70 70 47 lub za pośrednictwem strony internetowej - www.czysta.um.warszawa.pl.

Poinformowała, że w kolejne soboty 29 czerwca oraz 6, 13 lipca w urzędach dzielnic dyżurować będą pracownicy gotowi udzielić mieszkańcom informacji na temat planowanych zmian.

„Aby ułatwić składanie deklaracji, w tygodniu od 15 do 19 lipca wydłużam godziny pracy Wydziałów Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic do godz. 19.00" - poinformowała prezydent miasta.

Nowy system miał obowiązywać od 1 lipca br., jednak opóźni się. Do 31 stycznia 2014 roku w stolicy funkcjonować będzie system przejściowy: firmy, które obecnie odbierają śmieci od właścicieli nieruchomości, będą to robiły nadal.

Mieszkańcy będą musieli jednak wypełnić deklarację i zapłacić na rzecz miasta tzw. opłatę śmieciową. Z tych pieniędzy miasto będzie chciało zapłacić firmom, które zajmą się odbiorem odpadów.

Mieszkańcy stolicy od 1 lipca zapłacą za segregowane odpady od 10 do 60 zł. To mniej więcej o połowę mniej, niż to wynikało z poprzedniej uchwały Rady Miasta.

Za segregowane śmieci w blokach i kamienicach - jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba - trzeba będzie zapłacić 10 zł, jeśli dwie - 19 zł, trzy - 28 zł, a cztery i więcej - 37 zł.

W przypadku domków jednorodzinnych, w których zamieszkuje jedna osoba, opłata ta wyniesie 30 zł, dla dwóch osób - 45 zł, a trzech i więcej - 60 zł. Jeżeli śmieci będą zmieszane, to opłata wzrośnie mniej więcej o 20 proc.×
KOMENTARZE (3)

 • JodekMordka, 2013-06-26 20:04:22

  Pani Hania i jej ferajna powinna za to becalować ? Mnie wystarczyłoby oświadczenie w regionalnej prasie. Byłoby taniej i ekologicznie.
 • leda, 2013-06-24 10:29:16

  To jest skandal, żeby z naszych podatków urzędnik rozsyłał do nas listy informujące o tym, że popełnił błędy.
 • fqrzony, 2013-06-23 16:20:44

  Jeśli stolica świeci przykładem nieudolności, to czego można wymagać od małych gmin? To wystarczający powód do odwołania bufetowej.