PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź buduje system inteligentnej polityki społecznej

  • pap/pt    5 sierpnia 2015 - 14:06

System inteligentnej polityki społecznej to projekt, który ma zintegrować wszystkie usługi publiczne, które świadczy samorząd
System inteligentnej polityki społecznej, łączący miejskie jednostki świadczące usługi publiczne, chcą wprowadzić władze Łodzi. Wiceprezydent miasta Tomasz Trela poinformował o rozpoczęciu studium wykonalności projektu, który ma być wprowadzany od 2016 r.

"W budżecie na rok 2015 znalazły się pieniądze na studium wykonalności inteligentnej polityki społecznej. To projekt bardzo ważny i bardzo istotny z punktu widzenia mieszkańców miasta. W oparciu o studium chcielibyśmy zintegrować wszystkie usługi publiczne, które świadczy samorząd" - podkreślił na konferencji w środę wiceprezydent Łodzi.

Jak wyjaśnił wiceprezydent, łódzki magistrat ma być pierwszym w Polsce samorządem, który stworzy system integrujący działanie wielu jednostek zajmujących się pomocą społeczną. Wprowadzanie rozwiązania ma potrwać kilka lat.

Według jego założeń, urzędnicy jednostek, takich jak np. Powiatowy Urząd Pracy czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, będą mogli na bieżąco sprawdzić, z jakich form pomocy czy zasiłków korzystała zgłaszająca się do nich osoba oraz jakie inne formy pomocy mogą mu zaoferować.

"To pomoże uszczelnić system. Zdarzają się tacy mieszkańcy, którzy na koszt podatnika próbują funkcjonować miesiącami, a nawet latami, czerpiąc zasiłki z różnych stron - z administracji samorządowej czy rządowej. Ten system ma wyeliminować takie przypadki i jednocześnie wzmocnić opiekę nad osobami, które na pomoc czekają i jej nie dostają. To zmiana filozofii myślenia o szeroko rozumianej pomocy społecznej" - wyjaśnił Trela.

Weryfikacja mieszkańców sięgających po zasiłki

System umożliwi weryfikację mieszkańców czerpiących zasiłki z różnych źródeł i wielokrotnie odrzucających oferty pracy.

"Znane są przypadki osób, które - po zsumowaniu zasiłków odbieranych z różnych miejsc - są w stanie uzbierać dobrą pensję w wysokości kilku tysięcy złotych. Nie dziwi, że taka osoba nie chce podjąć pracy i żyje na koszt podatnika" - zaznaczył Trela.

Budżet Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynosi ponad 400 mln zł. Według Treli zasiłki to nie jedyna pomoc, udzielana przez miasto mieszkańcom, które finansuje też placówki opiekuńczo-wychowawcze czy domy pomocy społecznej.

Wyjaśnił, że ideą systemu inteligentnej polityki społecznej jest dystrybuowanie publicznych pieniędzy do tych, którzy ich naprawdę potrzebują.

"Pieniądze pozostaną w systemie, ale będą przekazywane na inne cele - takie, które będą pomagać w zmniejszaniu liczby beneficjentów pomocy społecznej, np. tworzenie miejsc pracy" - wyjaśnił.

Dyrektor Biura Strategii Miasta Tomasz Jakubiec podkreślił, że w projekcie chodzi też o to, aby mieszkaniec zgłaszający się do urzędu otrzymywał zintegrowany pakiet usług i informacji niezależnie od jednostki, do której przychodzi, np. osoba bezrobotna w PUP oprócz oferty pracy może otrzymać też propozycję półkolonii dla swoich dzieci.

Wszystkie jednostki w systemie

W system włączone zostaną wszystkie miejskie jednostki urzędu zaangażowane w politykę społeczną, m.in. Wydział Edukacji, Wydział Zdrowia, Wydział Budynków i Lokali, Centrum Świadczeń Socjalnych.

Na sporządzenie studium wykonalności, którym zajmuje się wyłoniona w przetargu firma doradcza KPMG, miasto przeznaczyło ponad 700 tys. zł. Jak zapowiedział Trela, magistrat będzie starał się o zrefundowanie tej kwoty z funduszy UE.

Gdy studium zostanie przygotowane i znane będą koszty wprowadzenia systemu, magistrat wystąpi o kolejne dofinansowanie unijne na jego realizację.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.