PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Internetowa baza wiedzy historycznej o budynkach i mieszkańcach

  • pt/pap    27 września 2016 - 17:28
Łódź. Internetowa baza wiedzy historycznej o budynkach i mieszkańcach
Na pierwszych łódzkich nieruchomościach pojawiły się specjalne tabliczki z kodem Quick Response (QR). (fot. Wedlowski /wikimedia, lic. CC BY-SA 1.0)

• Mieszkańcy Łodzi i turyści za pomocą smartfonów będą mogli w łatwy i szybki sposób poznać historię danego budynku, losy jego mieszkańców oraz ważne wydarzenia dotyczące zwiedzanego miejsca.
• Innowacyjny projekt "Znacznik Czasu” wystartował 27 września.
"Na pierwszych łódzkich nieruchomościach pojawiły się specjalne tabliczki z kodem Quick Response (QR). To rodzaj klucza, za pomocą którego, wykorzystując smartfon i internet, każdy natychmiast będzie mógł zdobyć informacje o oglądanym właśnie miejscu. Dzięki Znacznikowi Czasu możemy odkrywać historię miasta praktycznie na każdym kroku" - powiedział  koordynator projektu dr Rafał Mielczarek.

Jak dodał, na platformie "Znacznik Czasu" (thetimestamp.org) mieszkańcy oraz turyści znajdą szczegółowe i udokumentowane archiwalnie dane o latach powstawania budynku, jego architektach, rozbudowach, przeznaczeniach lokali, a także plany, zdjęcia, informacje o właścicielach posesji, znanych lokatorach i związanych z miejscem ważnych wydarzeniach historycznych oraz społecznych.

Jeden z kodów QR we wtorek symbolicznie odsłonięto na ścianie Hotelu Savoy przy ul. Traugutta.

Gdzie mieszkali Strzemiński i Kobro

"Na razie w bazie znalazła się dokumentacja dziewięciu budynków, m.in. kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 27, gdzie w okresie międzywojennym mieściła się słynna kawiarnia Astoria oraz bloku na Osiedlu Mireckiego, w którym mieszkali Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro.

Baza będzie powiększać się systematycznie. Chcemy, by znalazło się w niej jak najwięcej miejsc mających wartość dla ludzi. Historia czterokulturowej Łodzi oraz Łodzi filmowej jest bardzo bogata" - tłumaczył dr Mielczarek.

Jak zaznaczył, narzędzie ma charakter historyczno-społeczny. Dla jego twórców równie istotne jak archiwalne dane są wydarzenia społeczne dotyczące miejsca oraz wspomnienia i losy ludzi w przebywających we wspólnotach. Dlatego projekt ma stanowić otwartą bazę ewoluującej wiedzy historycznej o budynkach.

Znaczniki Personalne

"Każda osoba korzystając z zakładki Znaczniki Personalne może samemu opisać losy posesji. Może to mieć charakter anegdotyczny, sentymentalny. Dzięki temu chcemy stworzyć wielowymiarowy plan miasta" - dodał.

Fundatorem i inicjatorem projektu jest Ron-Ami Lerental. "W 2010 roku razem z rodziną przyjechałem w sentymentalną podróż do Łodzi śladami swoich przodków. Odnalazłem kamienicę, w której przed wojną mieszkał mój ojciec, ale adres oznaczał tylko grupę zabudowań i odnalezienie właściwego mieszkania okazało się praktycznie niemożliwe. Tak zrodził się pomysł stworzenia platformy, dzięki której można dowiedzieć się, kto i gdzie mieszkał bez szukania w archiwum" - wyjaśnił izraelski inżynier. Dodał, że prace koncepcyjne trwały dwa lata.

Projekt powstawał m.in. przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. Jak powiedział dr Jacek Chądzyński z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ aktywnie uczestniczyli w nim studenci kierunku Gospodarka przestrzenna.

"W przyszłości chcemy zaangażować też studentów Socjologii, Ekonomii miasta zrównoważonego, Rewitalizacji. Prace przy projekcie polegające m.in. na odszukiwaniu dokumentów w archiwach, bibliotekach, muzeach, a także poprzez wywiady z mieszkańcami budynków odbywały się w ramach studenckich praktyk. Z punktu widzenia ich rozwoju będzie to bardzo korzystne" - przyznał.

Twórcy projektu w przyszłości zamierzają rozwijać go również w innych miastach Polski oraz Europy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.