PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź ma ciekawy sposób na mieszkania komunalne i socjalne

  • pt    5 lutego 2016 - 13:04
Łódź ma ciekawy sposób na mieszkania komunalne i socjalne
Łódź remontuje stare kamienice na lokale socjalne i komunalne (fot.pixabay.com)

• Władze Łodzi prowadzą politykę pozyskiwania lokali na mieszkania komunalne i socjalne dzięki rewitalizacji starych kamienic, szkół czy internatów.
• Miasto sięga w tym celu po fundusze z BGK.
W Łodzi w ostatnich dniach zdecydowano o przebudowie budynku przy ul. Łęczyckiej. W starej części budynku powstanie 58 mieszkań komunalnych. Każde z nich będzie posiadało aneks kuchenny i łazienkę. W dobudowanej części powstanie ok. 15 lokali - każde trzyizbowe.

- Chcemy, by swoje miejsce znalazły tu m.in. emerytki, które dziś zajmują duże lokale w centrum miasta i nie są w stanie ich utrzymać oraz samotne matki z dziećmi – tłumaczy Jolanta Baranowska z Biura Prasowego UM w Łodzi.

Chaos w mieszkalnictwie trwa. Zobacz raport

- Koszt inwestycji szacujemy na prawie 4,5 mln zł. Będziemy się jednak starać o dofinansowanie budowy mieszkań z BGK. Liczymy na 40 proc. dofinansowania. W takiej sytuacji wkład miasta wyniósłby ok. 2,6 mln zł – dodaje urzędniczka.

Planuje się, by pierwsi najemcy wprowadzili się tu w 2018 r.

Przy ul. Rogozińskiego miasto adaptuje budynek po bursie. Tu powstanie 101 niewielkich, łatwych w utrzymaniu lokali socjalnych: 70 jednopokojowych oraz 31 dwupokojowych. Każdy z aneksem kuchennym i łazienką. 12 z nich będzie dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Przebudowa ma kosztować 6,6 mln zł. BGK poinformował miasto, że przyznane będzie dofinansowanie (2,6 mln zł).

Gotowa jest już dokumentacja adaptacji budynku, a AZK Łódź Górna przygotowuje przetarg na wybór wykonawcy. Pierwsi najemcy wprowadzą się na początku 2017 r.

Przy ul. Objazdowej powstanie 57 tzw. pomieszczeń tymczasowych. W 2015 r. została wykonana dokumentacja na przebudowę budynku po byłym hotelu pracowniczym. AZK Łódź Polesie ogłosiło przetarg na wykonawcę prac. Inwestycja ma być zakończona w sierpniu 2016 r. Pierwsi lokatorzy mają być to zakwaterowani pod koniec roku. Prace mają kosztować 2,6 mln zł.

W budynku przy Objazdowej - oprócz lokali - ma powstać również Klub Integracji Społecznej, w którym dyżurować będą m.in. doradcy zawodowi, psycholodzy. KIS ma pomóc osobom, którym grozi wykluczenie społeczne. Podobne kluby działają już na Księżym Młynie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes, 2016-02-06 15:34:28

    Brać przykład kmioty z Wrocławia, Poznania i Gdańska! Nie developerka rządzi miastem a;le ludzie! To w nich jest kapitał i potencjał!