PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Maszyna do zadymiania kanałów pomoże wykryć nielegalne przyłącza

  • MN    4 listopada 2016 - 15:15
Łódź: Maszyna do zadymiania kanałów pomoże wykryć nielegalne przyłącza
Zadymiarka będzie przydatna pracownikom ZWIK do odnajdywania nielegalnych przyłączy, ale też np. starych kanałów pofabrycznych. (fot. ZWiK Łódź)

• Specjalną maszynę do zadymiania kanałów kupił łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji.
• Urządzenie będzie pomocne w wykrywaniu nielegalnych przyłączy do kanalizacji.
• Ponad 160 tego typu nielegalnych przyłączy wykryto w Łodzi od 2013 roku.
Zakupiona przez ZWiK zadymiarka będzie pomocna do ujawniania „dzikich” wpustów do kanalizacji sanitarnej, którymi odprowadzana jest z posesji deszczówka. Bywa często, że właściciele nieruchomości nawet nie wiedzą o tym, że łamią prawo. Odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej jest niezgodne z przepisami, woda z opadów zwiększa bowiem objętość ścieków w kanałach, a tym samym powoduje znaczny wzrost kosztów pracy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. 

– Nie ujawniamy planów użycia zadymiarki, dlatego zachęcamy właścicieli nieruchomości do tego, aby zawczasu sprawdzili dokąd trafia deszczówka z ich posesji – ostrzega łódzki ZWiK.

Zadymiarka będzie również przydatna pracownikom ZWIK do odnajdywania starych kanałów pofabrycznych, których nie ma w miejskich mapach. Dym pomoże też w lokalizacji przysypanych ziemią włazów kanalizacyjnych, studzienek rewizyjnych, wywietrzników kanałów. Posłuży również do wykrywania przypadków nielegalnego odprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych do kanalizacji deszczowej lub bezpośrednio do łódzkich rzek.

ZWIK dysponuje już robotami wyposażonymi w kamery. To bardzo skuteczne narzędzie do wykrywania nielegalnych przyłączy do kanalizacji. Są jednak sytuacje, w których nie można użyć robota, wówczas pracownicy ZWIK będą zadymiać fragmenty kanałów. O tym, że istnieje nielegalne przyłącze z domu świadczyć będzie uchodzący rynnami dym. 

W łódzkim ZWIK działa specjalny zespół do wykrywania przypadków nielegalnego odprowadzania ścieków. W tym roku zostało wykrytych 16 nielegalnych podłączeń do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W latach 2013-15 wykryto takich przypadków 150. Pracownicy laboratorium ZWIK kontrolują też czystość wód, które podczas deszczów i roztopów śniegu trafiają z kanalizacji deszczowej bezpośrednio do rzek. Próbki do badania wód opadowych pobierane są aż w dwustu punktach w mieście. W ten sposób skutecznie wykrywane są przypadki nielegalnego odprowadzania ścieków kanałami deszczowymi do rzek.

W Łodzi jest ponad 2 tysiące km sieci kanalizacyjnej, z czego prawie 600 km służy do odprowadzania deszczówki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.