Łódź: Maszyna do zadymiania kanałów pomoże wykryć nielegalne przyłącza

• Specjalną maszynę do zadymiania kanałów kupił łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji.
• Urządzenie będzie pomocne w wykrywaniu nielegalnych przyłączy do kanalizacji.
• Ponad 160 tego typu nielegalnych przyłączy wykryto w Łodzi od 2013 roku.
Łódź: Maszyna do zadymiania kanałów pomoże wykryć nielegalne przyłącza
Zadymiarka będzie przydatna pracownikom ZWIK do odnajdywania nielegalnych przyłączy, ale też np. starych kanałów pofabrycznych. (fot. ZWiK Łódź)

Zakupiona przez ZWiK zadymiarka będzie pomocna do ujawniania „dzikich” wpustów do kanalizacji sanitarnej, którymi odprowadzana jest z posesji deszczówka. Bywa często, że właściciele nieruchomości nawet nie wiedzą o tym, że łamią prawo. Odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej jest niezgodne z przepisami, woda z opadów zwiększa bowiem objętość ścieków w kanałach, a tym samym powoduje znaczny wzrost kosztów pracy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. 

– Nie ujawniamy planów użycia zadymiarki, dlatego zachęcamy właścicieli nieruchomości do tego, aby zawczasu sprawdzili dokąd trafia deszczówka z ich posesji – ostrzega łódzki ZWiK.

Zadymiarka będzie również przydatna pracownikom ZWIK do odnajdywania starych kanałów pofabrycznych, których nie ma w miejskich mapach. Dym pomoże też w lokalizacji przysypanych ziemią włazów kanalizacyjnych, studzienek rewizyjnych, wywietrzników kanałów. Posłuży również do wykrywania przypadków nielegalnego odprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych do kanalizacji deszczowej lub bezpośrednio do łódzkich rzek.

ZWIK dysponuje już robotami wyposażonymi w kamery. To bardzo skuteczne narzędzie do wykrywania nielegalnych przyłączy do kanalizacji. Są jednak sytuacje, w których nie można użyć robota, wówczas pracownicy ZWIK będą zadymiać fragmenty kanałów. O tym, że istnieje nielegalne przyłącze z domu świadczyć będzie uchodzący rynnami dym. 

Urządzenie ma bardzo dużą wydajność, w ciągu godziny może wytworzyć tyle dymu, że wypełni np. halę o kubaturze 60 tysięcy metrów sześciennych. (fot. ZWiK Łódź)
Urządzenie ma bardzo dużą wydajność, w ciągu godziny może wytworzyć tyle dymu, że wypełni np. halę o kubaturze 60 tysięcy metrów sześciennych. (fot. ZWiK Łódź)

W łódzkim ZWIK działa specjalny zespół do wykrywania przypadków nielegalnego odprowadzania ścieków. W tym roku zostało wykrytych 16 nielegalnych podłączeń do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W latach 2013-15 wykryto takich przypadków 150. Pracownicy laboratorium ZWIK kontrolują też czystość wód, które podczas deszczów i roztopów śniegu trafiają z kanalizacji deszczowej bezpośrednio do rzek. Próbki do badania wód opadowych pobierane są aż w dwustu punktach w mieście. W ten sposób skutecznie wykrywane są przypadki nielegalnego odprowadzania ścieków kanałami deszczowymi do rzek.

W Łodzi jest ponad 2 tysiące km sieci kanalizacyjnej, z czego prawie 600 km służy do odprowadzania deszczówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE