PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, MPK: Nowe autobusy przystosowane do przewozu niepełnosprawnych

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 14:50
Łódź, MPK: Nowe autobusy przystosowane do przewozu niepełnosprawnych
Miejski przewoźnik podpisał umowę na zakup pięciu nowych pojazdów, które zostaną dostarczone w połowie roku (fot.mpk.lodz.pl)

Niepełnosprawni mieszkańcy Łodzi korzystający z usług MPK-Łódź będą mogli przemieszczać się po mieście w lepszych warunkach. Miejski przewoźnik w tym roku wymieni część specjalistycznych pojazdów, a w przyszłym zamierza powiększyć tabor.
Dyrektor ds. eksploatacji MPK-Łódź Jan Mędrzak powiedział, że łódzki przewoźnik, jako jedyny w Polsce świadczy tak wyspecjalizowane usługi transportowe dla inwalidów.

"Naszych niepełnosprawnych pasażerów wozimy siedem dni w tygodniu od wczesnego rana do późnego wieczora. Pomagamy im dojechać m.in. do szkół, zajęcia pozalekcyjne oraz do przychodni, szpitali, czy na terapie zajęciowe. Działamy od 22 lat i nie znam drugiego zakładu w Polsce dysponującym takim taborem i taką liczbą wykwalifikowanych pracowników, którzy opiekują się niepełnosprawnymi od drzwi do drzwi" - wyjaśnił.

Czytaj też: Nowe prawa niepełnosprawnych pasażerów autobusów i autokarów

Podkreślił, że z usług korzysta rocznie ponad 90 tys. łodzian i - jak tłumaczył - m.in. z powodu dużej eksploatacji specjalistycznych pojazdów Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych, MPK-Łódź rozpoczęło wymianę taboru. Obecnie w jego skład wchodzi 20 samochodów w pełni dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych.

Miejski przewoźnik ogłosił, że podpisał umowę na zakup pięciu nowych pojazdów, które zostaną dostarczone w połowie roku. Dwa z nich będą wyposażone m.in. w windę umożliwiającą załadunek osób na wózkach inwalidzkich oraz tzw. schodołazy ułatwiające transport po schodach. Pozostałe - wyposażone m.in. w stopień ułatwiający wsiadanie i wysiadanie - mogą przewozić jednocześnie ośmiu pasażerów.

Koszt zakupu nowych pojazdów to ok. 700 tys. zł. Dostarczone auta zastąpią te najbardziej wyeksploatowane. W przyszłym roku specjalistyczny tabor ma powiększyć się o dwa kolejne samochody.

"Sukcesywnie wymieniamy autobusy i tramwaje, ale nie zapominamy o niepełnosprawnych mieszkańcach. Chcemy również poprawiać komfort i bezpieczeństwo ich podróży. M.in. dlatego w styczniu zatrudniliśmy 10 dodatkowych pracowników" - powiedział Mędrzak.

Usługa przewozu osób niepełnosprawnych świadczona na terenie Łodzi niezależnie od ilości przejechanych kilometrów kosztuje 12 zł lub 8 zł w abonamencie miesięcznym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.