PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź oszczędzi dzięki ekologicznemu oświetleniu

  • PAP    18 marca 2014 - 16:29
Łódź oszczędzi dzięki ekologicznemu oświetleniu

- Za 4,5 mln zł władze Łodzi chcą w ciągu dwóch lat zmodernizować 1800 ulicznych latarni i ustawić 100 nowych. Większość z nich będą to bardziej ekologiczne i ekonomiczne latarnie LED-owe. Wymiana oświetlenia ma przynieść miastu ok. 300 tys. zł oszczędności rocznie.
W ramach akcji "Sowa" 1200 latarni wymienionych zostanie na LED-owe, pozostałych 600 - na nowoczesne sodowe z możliwością regulacji natężenia światła.

Latarnie LED-owe znajdować się będą głównie na osiedlach, ponieważ są nie tylko bardziej ekologiczne i ekonomiczne, ale przede wszystkim ich biała barwa jest bardziej przyjazna ludziom.

"Dzięki takiemu światłu lepiej widać barwy i szczegóły, przez co zwiększa się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców" - poinformował Marcin Woźniak z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Czytaj też:  Oświetlenie LED pozwoli zaoszczędzić 10 mld euro rocznie

Tego typu oświetlenie znajduje się już m.in. na ulicach: Rojnej i Zamenhofa czy na Placu Komuny Paryskiej. Natomiast latarnie sodowe oświetlać będą większe ulice, bowiem są to urządzenia samościemniające się, które mogą np. zredukować jasność między godz. 23 a 4 w nocy, kiedy ruch w mieście jest niewielki. Takimi latarniami oświetlona będzie również budowana Trasa Górna.

W tym roku zmodernizowanych zostanie 1000 latarni będących własnością miasta oraz ustawionych zostanie 100 nowych punktów świetlnych. Koszt tegorocznej inwestycji to 3 mln zł. W 2015 r. ma zostać wymienionych kolejnych 800 latarni.

Całkowity koszt projektu to 4,5 mln zł, z czego 2,5 mln zł pochodzić będzie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 2 mln zł z budżetu miasta. Natomiast z puli pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego zamontowanych zostanie 60 latarni w Parku na Zdrowiu.

Z danych magistratu wynika, że w Łodzi jest ok. 55 tys. latarni ulicznych. Niespełna 10 proc. jest własnością miasta, pozostałe należą do Polskiej Grupy Energetycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.