PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź-Ozorków - najdłuższa linia tramwajowa w Polsce do zamknięcia. Czasowego?

  • PAP/AK    29 stycznia 2018 - 17:34
Łódź-Ozorków - najdłuższa linia tramwajowa w Polsce do zamknięcia. Czasowego?
(fot. Shutterstock.com)

Tramwaje na najdłuższej w kraju - liczącej ok. 30 km - linii, łączącej Łódź z Ozorkowem, przestaną kursować od niedzieli 4 lutego - poinformowały w poniedziałek władze Łodzi. Przyczyną zawieszenia linii 45 i 46 jest zły stan torowiska i sieci trakcyjnej.
"Zlecona przez spółkę MPK-Łódź ekspertyza dotycząca sieci trakcyjnej na linii tramwajowej do Zgierza i Ozorkowa wykazała bardzo zły stan przewodu jezdnego, który zagraża bezpiecznemu prowadzeniu przewozów. Przewoźnik, włodarze gmin, a także Zarząd Dróg i Transportu (ZDiT), stanęli przed koniecznością tymczasowego zawieszenia kursowania tramwajów na linii do Zgierza i Ozorkowa. Od 4 lutego połączenie tramwajowe zastąpią autobusy" - przekazał rzecznik ZDiT Tomasz Andrzejewski.

Czytaj także: Wygodniej tramwajem na plażę i do pracy. Miasto czeka na wykonawców

Jak dodał, obecnie miasto Zgierz jest w trakcie procedury pozyskiwania środków z Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego na przebudowę odcinka trasy z Helenówka do Kuraka, a także rozpoczyna prace związane z naprawą trakcji na odcinku od Kuraka do Placu Kilińskiego. O pieniądze na remont swoich odcinków trasy mają postarać się też władze gmin Zgierz i Ozorków, oraz miasta Ozorków.

Linia nr 46 prowadząca do Ozorkowa (trasa do Zgierza to jej część) liczy ok. 30 km i jest najdłuższą linią tramwajową w Polsce, a także jedną z najdłuższych w Europie. Została uruchomiona w 1922 roku.

Według Andrzejewskiego, władze wszystkich miast i gmin, przez które prowadzą linie 46 i 45, starają się znaleźć najlepsze rozwiązanie oraz fundusze na modernizację tramwajowej infrastruktury. Zaplanowano spotkania z udziałem wszystkich uczestników porozumienia międzygminnego, na których rozpatrywane będą możliwości pozyskania funduszy unijnych na ten cel, a także działań w przypadku nieotrzymania dofinansowania z UE.

Od 4 lutego kursowanie tramwajów nr 45 i 46 zostanie zawieszone. Zastąpią je autobusy o analogicznych numerach, które połączą odpowiednio: osiedle Radogoszcz Wschód w Łodzi z pl. Kilińskiego w Zgierzu oraz Radogoszcz Wschód z ul. Konstytucji 3 Maja w Ozorkowie.

Jak zapewnia ZDiT, czas przejazdu na tych trasach będzie teraz krótszy - z Łodzi do Zgierza pasażerowie dojadą w średnio 10-15 minut, a do Ozorkowa w ok. 40 minut.

Czytaj także: Komisja Europejska dofinansuje tramwaje w Toruniu i we Wrocławiu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.