PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź podziela zdanie Inowrocławia ws. śmieci

  • ZWI    21 listopada 2012 - 17:29
Łódź podziela zdanie Inowrocławia ws. śmieci

Radni Łodzi jednomyślnie poparli uchwałę Rady Miejskiej Inowrocławia w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego RP wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Radny Bartosz Domaszewicz prosił o wyjaśnienie, które zapisy i dlaczego są niezgodne z prawem. Jak tłumaczył jeden z projektodawców radny Jacek Borkowski, chodzi o dwa przepisy, które zabraniają gminom powierzania gospodarki śmieciami, a zmuszają je do organizowania przetargów.

Czytaj też: Jeśli ktoś myśli, że mnie zastraszy- to się myli

Od 1 lica 2013 roku kwestią odbioru i zagospodarowania śmieci zajmować się będzie firma wybrana w przetargu, do którego stanąć będzie musiało również należące do miasta Łodzi MPO.

Drugi z kontrowersyjnych przepisów zmusza samorządy do przekształcania samorządowych zakładów budżetowych w spółki komunalne. Zdaniem J. Borkowskiego ustawa jest także niezgodna z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak uważa, że wymieniona ustawa odbiera samorządowi prawo do samostanowienia. - Transport zbiorowy mieliśmy prawo powierzyć MPK, ale nie możemy zdecydować o powierzeniu zadań w kwestii śmieci - mówił. Jacek Borkowski dodał, że te przepisy ubezwłasnowolniają gminy.

Czytaj też: Gminy nie traktują odpadów priorytetowo

Radny Paweł Bliźniuk przypomniał, iż wydanie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności tych przepisów ustawy z Konstytucją niekoniecznie spowoduje ich zablokowanie, gdyż orzeczenie może wejść w życie nawet kilkanaście miesięcy od jego wydania, już po 1 lipca 2013 roku.

Radny pytał, czy nie prościej byłoby doprowadzić do zmiany obowiązującej ustawy. Tomasz Kacprzak poinformował, że parlamentarny Klub SLD złożył już projekt zmiany ustawy, a radny B. Domaszewicz pytał, czy radni-projektodawcy rozmawiali o tej sprawie z łódzkimi parlamentarzystami.

Jak wyjaśnił J. Borkowski, o inicjatywie radnych został poinformowany przewodniczący Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego Krzysztof Kwiatkowski, który przysłuchiwał się dzisiejszym obradom. Poseł nie zabrał jednak głosu w sprawie. Projekt łódzkich radnych poparła Miejska Rada Seniorów, w imieniu której na sesji wystąpił jej przewodniczący Marian Papis. Uchwałę inowrocławską poparły już Gdańsk, Zielona Góra i wiele innych Miast. Kraków przymierza się do tego w bieżącym tygodniu.

Czytaj też: ZMP poparł Inowrosław ws. odpadów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • NIE dla Samorzadów, 2012-11-22 10:59:12

    Łódż jako siedlisko komuchów, ups przepraszam SLD nie zdiwiła mnie poparciem lodziarskich starań samorzadowców. Tak rozbiera się konkurencję w imie tzw. interesów społecznych. A co do Szwecji, to czy popierający tzw. model szwedzki informują, ze kosztuje to każdego obywatela rocznie ok. 1000 Euro?... Myslę, że nie,...bo opinia publiczna, czyli obywatele odrazu by posłali na zieloną trawke samorzadowców, którzy chcą im zafundować najdroższy model na swiecie. Niemcy mający podobny model, już myslą jak zliberalizowac rynek odpadów, bo obywatele powoli nie wytrzymują obciążenia rzedu 700 Euro na rok... Bo prawda to jest tak, jesli to nie jest cała prawda, to jest to g... prawda.  rozwiń
  • SOS dla polskich odpadów, 2012-11-21 18:29:00

    No coś podobnego - taki afront dla prezydent Hani Z.? Przecież już zarządzeniem H.Z. otwarta furtka dla interesów jak tralala na śmieciach w Łodzi - a tu radni jednogłośnie popierają wniosek o odrzucenie przetargów dla własnych firm komunalnych... Czyżby radni przeczytali wreszcie o szwedzkich stan...dardach? (czytać na google.pl "o tym jak poważnie Szwedzi trakyują ochronę środowiska"... Czyżby teraz H. Z. poda się do dymisji? Skoro nie zgadza się z unijnymi standardami - to może znajdzie sobie posadę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta?  rozwiń