PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, rowery miejskie: Łódzki Rower Publiczny rośnie w siłę

  • jk    22 listopada 2017 - 18:04
Łódź, rowery miejskie: Łódzki Rower Publiczny rośnie w siłę
Najwięcej nowych użytkowników zarejestrowało się bezpośrednio po rozbudowie systemu, w sierpniu. (Fot. nextbike.pl)

Ponad 1,3 miliona wypożyczeń, 27 tysięcy nowych użytkowników, 47 nowych stacji i 480 nowych rowerów – to bilans drugiego sezonu Łódzkiego Roweru Publicznego.
• Mieszkańcy Łodzi i turyści mogą korzystać ze 148 stacji wypożyczeń i 1490 rowerów.

• Łącznie w systemie zarejestrowanych jest ponad 90 tysięcy osób.

• Średni czas jednego wypożyczenia w tym sezonie to 14 minut i 4 sekundy.

• Wśród użytkowników przeważają mężczyźni, których jest 54 proc.

- Łódzki Rower Publiczny jest drugim co do wielkości systemem Nextbike w Polsce po warszawskim Veturilo. Widać to w liczbie wypożyczeń. 1,3 miliona to wynik, o którym wiele miast może tylko pomarzy – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu. - W tym roku dzięki decyzji władz miasta system został rozbudowany o 47 stacji i 470 rowerów, udostępniliśmy też dodatkowo 10 rowerów familijnych typu cargo, którymi można przewozić najmłodszych - dodaje.

Najlepszym miesiącem pod względem liczby wypożyczeń był maj, kiedy przez 31 dni z rowerów skorzystano 194 820 razy. Przez cały miesiąc rowery w Łodzi wypożyczano średnio co 13 sekund. Dużą popularnością cieszyły się rowery familijne. Od września mieszkańcy Łodzi skorzystali z nich 1086 razy.

Najwięcej nowych użytkowników zarejestrowało się bezpośrednio po rozbudowie systemu, w sierpniu. W ciągu jednego miesiąca przybyło ponad 5400 nowych użytkowników, dwa razy więcej niż w lipcu i najwięcej od wiosny ubiegłego roku.

- To dzięki rozbudowie o nowe stacje, które powstały m.in. na Bałutach, Widzewie, Polesiu i Górnej, Łódzki Rower Publiczny stał się dostępny i użyteczny na co dzień dla kolejnych tysięcy mieszkańców Łodzi – mówi Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.

Najpopularniejszą stacją wypożyczeń w tym roku była stacja „Zachodnia - Manufaktura”, a najpopularniejszą nową stacją spośród uruchomionych w sierpniu była stacja „Dworzec Łódź Fabryczna – ul. POW”.

- W ubiegłym roku uruchomiliśmy stacje rowerowe przede wszystkim w Śródmieściu. W tym roku system rozbudowywany został o stacje położone na osiedlach i w bardziej oddalonych punktach. Uzupełniają one system, sprawiają, że staje się bardziej użyteczny dla mieszkańców. Jeżeli wdrażać system rowerów publicznych wieloetapowo, to właśnie w ten sposób – mówi Tomasz Wojtkiewicz.

To nie koniec rozbudowy systemu rowerowego w Łodzi. Na wiosnę na terenie miasta zostanie uruchomionych 5 stacji rowerowych sponsorowanych przez PKN Orlen. Tym samym liczba stacji sponsorskich w mieście wzrośnie do sześciu (w tej chwili działa jedna – Stacja Portowa przy centrum handlowym Port Łódź).

Rowery w całej Polsce

W większości polskich miast rozwijają się wypożyczalnie rowerów. Rowerowy sezon w polskich miastach zainaugurowała w tym roku Warszawa. W stolicy wypożyczalnie rozpoczęły działalność 29 lutego. Obecnie warszawski system rowerów miejskich Veturilo tworzą 204 stacje i ponad trzy tysiące jednośladów.

Prócz stolicy miejski rower funkcjonuje m.in. we Wrocławiu (740 rowerów), Poznaniu (440 rowerów), Krakowie (300 rowerów), Lublinie (430 rowerów), Białymstoku (480 rowerów), Bydgoszczy (395 rowerów), Bielsku-Białej, Opolu (164 rowery), Szczecinie (380 rowerów) oraz Trójmieście (80 rowerów).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Adrian, 2017-11-25 18:11:39

    Jazda na rowerze to świetna sprawa a w dodatku jaka zdrowa dla nas.Jeśli ktoś z was chce wygrać super rower to zapraszam do wzięcia udziału w konkursie :)