PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, tramwaje: Modernizacja torowisk i budowa nowych tras za 600 mln zł

  • PAP/AT    30 marca 2016 - 16:39
Łódź, tramwaje: Modernizacja torowisk i budowa nowych tras za 600 mln zł
Do modernizacji wyznaczono sześć istniejących tras (fot.uml.lodz.pl)

• W 2016 r. mają zacząć się pierwsze prace związane z modernizacją 11 km łódzkich torowisk.
• Władze Łodzi przedstawiły plany inwestycji za ok. 600 mln zł.
• W planach jest też m.in. budowa dwóch nowych tras oraz zakup nowoczesnych tramwajów.
"To będzie jedna z największych inwestycji drogowych planowanych w Łodzi do 2020 roku, czyli w aktualnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Fachowo nazywany jest on programem integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego, ale my mówimy o nim Tramwaj dla Łodzi. W większości inwestycja jest bowiem związana z tym środkiem transportu" - powiedziała na środowej (30 marca) konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Dodała, że w ramach programu zostanie zmodernizowanych 11 km szyn oraz powstaną dwa nowe odcinki, które zintegrują przebudowaną trasę Wschód-Zachód (W-Z) z Łódzkim Tramwajem Regionalnym. Ma to zapewnić budowa torowiska na ul. Broniewskiego między ul. Rzgowską i Śmigłego-Rydza oraz na powstającej w okolicach dworca Łódź-Fabryczna ul. Nowowęglowej, która połączy ul. Tramwajową z ul. Kopcińskiego.

Czytaj tez: Tramwaj Konstantynów Łódzki-Łódź: Nocna linia N9 będzie kursować w weekendy

Do modernizacji wyznaczono sześć istniejących tras - m.in. na ul. Śmigłego-Rydza, Dąbrowskiego, Przybyszewskiego, Kilińskiego i Rzgowskiej. Przebudowane mają zostać także dwa wiadukty - na ul. Przybyszewskiego i Kopcińskiego.

Jak poinformowała prezydent Łodzi, na ogłoszony w lutym przetarg do magistratu wpłynęło dziewięć ofert wykonania projektu oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla tej inwestycji.

"Wszystkie mieszczą się w kosztorysie, który wynosił 2 mln 600 tys. zł. Większość oferentów zobowiązała się wykonać projekt do końca roku, wkrótce wyłonimy jego zwycięzcę" - zapowiedziała prezydent.

Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu (ZDiT) dodała, że prace na torowiskach mają rozpocząć się w przyszłym roku, ale niektóre z nich zostaną zmodernizowane w "najbliższym czasie". "Wymaga tego m.in. stan torów na fragmentach ul. Dąbrowskiego i skrzyżowaniu z ul. Śmigłego-Rydza. Ten remont chcemy przeprowadzić latem" - tłumaczyła.

Program "Tramwaj dla Łodzi" przewiduje też modernizację zajezdni tramwajowej Chocianowice oraz zakup 30 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów. Realizacja inwestycji ma zakończyć się do 2020 r. Jej całkowity koszt władze miasta szacują na ok. 600 mln zł, z czego 80 proc. ma pochodzić ze środków UE.

W listopadzie ub. roku zakończyła się trwająca dwa lata przebudowa trasy W-Z, łączącej dwa duże łódzkie osiedla - Olechów i Retkinię. W ramach inwestycji za 747 mln zł powstało m.in. 17 km nowych torów, dzięki którym połączenie tramwajowe zyskało osiedle Olechów. Kursują tam 22 nowe tramwaje typu Swing, zakupione od bydgoskich zakładów Pesa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.