PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź walczy o kamienice

  • JL    6 września 2016 - 09:41
Łódź walczy o kamienice
Łódź odzyskała kamienicę Pod Gutenbergem. Fot. Łódź.pl

Kamienica Pod Gutenbergiem, jeden z najważniejszych łódzkich zabytków, jest już po wygranym przez miasto procesie własnością miasta.
Kamienica Pod Gutenbergiem przy ul. Piotrkowskiej 86 w całości jest własnością miasta. Była ona przedmiotem próby wyłudzenia, ale na skutek działań miejskich urzędników i ostatecznej decyzji sądu, własność miasta nad tym obiektem została przywrócona. Kamienicę za pieniądze łódzkich podatników w ostatnich dwóch latach gruntownie wyremontowano.

Czytaj też: Warszawa nie jest jedyna, gdzie dochodzi do przywłaszczenia mienia

– Jako miasto mamy do czynienia z dużą liczbą działań, mniej lub bardziej eleganckich, zmierzających do przejęcia praw własności w sposób nieuzasadniony czy wręcz nieuczciwy – uważa wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński.

Dlatego miasto od wielu lat przeciwdziała próbom wyłudzeń łódzkich nieruchomości. Już w 2010 r. miasto złożyło pierwsze zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu fałszowania dokumentów związanych z odzyskaniem nieruchomości. Od tego czasu złożono 9 takich zawiadomień, w których toczą się postępowania karne. Zawiadomienia te dotyczą w sumie 35 nieruchomości. W przygotowaniu jest wniosek do prokuratury w sprawie dziesięciu kolejnych.

W związku z narastającą liczbą wniosków kierowanych do Urzędu Miasta Łodzi o restytucję prawa własności do nieruchomości oraz zgłaszaniem się osób, które podają się za spadkobierców byłych właścicieli, miasto zintensyfikowało działania polegające na ochronie praw własności do tych nieruchomości.

W 2012 r. Urząd Miasta Łodzi powołał Zespół ds. Ochrony Praw Własności, który w 2013 r. został przekształcony w oddział. Jest to jedyna taka jednostka w Polsce. Pracują w niej specjaliści – historycy i archiwiści, sprawdzają m.in. czy rzekomy spadkobierca nie jest oszustem. Od momentu powstania zespołu, przez pięć lat miasto wybroniło ponad 100 kamienic i nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.