PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź zmienia system komunikacji miejskiej. Po 15 latach

  • JS    7 lutego 2017 - 20:58
Łódź zmienia system komunikacji miejskiej. Po 15 latach
Schemat linii autobusowych (fot. uml.lodz.pl)

Od 15 lat nie był modyfikowany model transportu zbiorowego w Łodzi, a w tym czasie zaszły znaczące zmiany i musimy do nich dostosować siatkę połączeń MPK - zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Jak dodała, reforma jest konieczna, a jej efekty mają przede wszystkim służyć mieszkańcom: poprawić punktualność i komfort podróżowania.

- Na przygotowanie i wdrożenie nowego systemu mamy niecałe 3 miesiące, bo zmiany zostaną wprowadzone od 2 kwietnia - zapowiedziała.

Jak podkreślił dyrektor Biura Strategii UMŁ Tomasz Jakubiec, prace nad nowym systemem, poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, trwały od wielu miesięcy, a brali w nich udział przedstawiciele wielu instytucji i organizacji: MPK, ZDiT, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a także eksperci i naukowcy. Finalnie, rewolucyjne zmiany mają przynieść wyraźne usprawnienie w ruchu tramwajów i autobusów, np. wspólna częstotliwość dla taboru MPK wyniesie 12 minut, a w głównym punkcie systemu, czyli na przystanku Centrum, łączącym trasę W-Z z ŁTR pojazdy będą podjeżdżać co 3 minuty.

Łódź została podzielona na 12 obszarów komunikacyjnych z dokładnym rozpracowaniem możliwych połączeń autobusowych i tramwajowych, na kilkunastu nowych ulicach pojawią się autobusy, a szereg linii ulegnie zmianie. W sumie o 40 km wydłużą się trasy MPK, a - jak powiedział prezes MPK Zbigniew Papierski - zwiększy się również tabor tramwajowy.

ZDiT opracował propozycje nowych taryf biletowych, w których podstawowe bilety 20- i 40-minutowy zdrożeją o 20 groszy, a nieznacznie również wzrosną ceny biletów okresowych, które i tak należą do najtańszych w Polsce - np. przy rocznej migawce dzienny koszt przejazdów wyniesie 2 zł, a kwartalnej - 2,50 zł.

Proponowane zmiany są znaczące i wymagają dobrego przygotowania całej operacji, która potrwa przez kolejne dwa miesiące. Jak zapewnia koordynator projektu Tomasz Bużałek, komunikacja miejska w Łodzi ma być sprawniejsza i bardziej przyjazna, jak nigdy dotąd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Karolina strankiewicz, 2017-02-07 21:53:17

    Nie mają czym się zająć to się zajmują gupotami lepiej by pomyśleć o tym że nie ma pracy a nie będzie zmiana mpk w łodzi ludzie się przyzwyczaili do komunikacji miejskiej jak było to oni coś wymyślają.