PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź zmieniła zasady wykupu i najmu miejskich nieruchomości

  • pt    30 maja 2016 - 10:07
Łódź zmieniła zasady wykupu i najmu miejskich nieruchomości
W Łodzi zmieniono progi dochodowe dla starających się o lokale socjalne (fot.pixabay.com)

• Nowe zasady wykupu komunalnych domków jednorodzinnych przyjęła łódzka rada miejska.
• Zmieniono progi dochodowe dla starających się o lokale socjalne.
Nowe kryteria dochodowe dla najemców miejskich mieszkań i zasady wykupu komunalnych domków jednorodzinnych przyjęła podczas ostatniej sesji łódzka rada miejska.

Jak wyjaśniał wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński, ta druga uchwała jest wynikiem negocjacji z mieszkańcami - z korzyścią dla lokatorów.

Zgodnie z dokumentem, najemcom, którzy do końca 2017 r. złożą wnioski o wykup nieruchomości zabudowanych domkami jednorodzinnymi udziela się bonifikaty w wysokości 70 proc. od wartości domu - w przypadku budynków wybudowanych przed 1 stycznia 1946 r., 40 proc. - w przypadku budynków wybudowanych pomiędzy 1.01.1946-31.12.1989 r., 30 proc. - w przypadku budynków wybudowanych po 31.12.1989 r.

Do tych zapisów są jednak zastrzeżenia. Najemcom, którzy do końca 2017 r. złożą wnioski o wykup nieruchomości zabudowanych domkami jednorodzinnymi, a wyremontowanych lub zmodernizowanych przez miasto pomiędzy 1.01.1946-31.12.1989 r. udziela się bonifikaty w wysokości 40 proc. (bez względu na datę wybudowania budynku), a w przypadku przeprowadzenia takich prac przez miasto po 1989 r. - w wysokości 30 proc.

Ponadto, wysokość bonifikat obniża się o 10 proc., jeśli najemca złoży wniosek o wykup nieruchomości w 2018 r.

Wysokość bonifikat zostanie obniżona o kolejne 10 proc., jeśli wniosek zostanie złożony po 2018 r.

W przypadku działki nie przekraczającej 300 m kwadratowych obowiązywać będą wspomniane wcześniej bonifikaty. Jeśli działka będzie większa, zostanie zbyta według wartości rynkowej określonej przez rzeczoznawcę majątkowego w wysokości nie niższej niż jej wartość.

W innej uchwale przyjęto również założenie, że średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego z ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego nie będzie mógł przekraczać 255 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym oraz 205 proc. kwoty najniższej emerytury dla gospodarstw wieloosobowych.

W przypadku lokali socjalnych są to odpowiednio 100 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 70 proc. w wieloosobowym. Umożliwi to udzielenie pomocy najbiedniejszym osobom nieposiadającym własnych mieszkań, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji mieszkaniowej, ale też zaspokoi potrzeby mieszkaniowe rodzin o niskich dochodach, a takie są właśnie założenia Polityki Społecznej 2020+ dla Łodzi.

Jak tłumaczą w łódzkim magistracie, dotychczas zdarzało się, że wnioski o najem lokali socjalnych były odrzucane, gdyż wnioskodawcy przekraczali próg dochodowy o kilka czy kilkanaście złotych. Osoby, które zarabiają więcej niż w powyższych kryteriach, mogą się starać o wynajem lokalu w WTBS lub w systemie deweloperskim.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.