Łódzcy radni chcą obniżyć stawki za śmieci. Wiceprezydent: to manipulacja

Obniżenie stawek opłat za odbiór śmieci proponują ponownie radni niezrzeszeni w Łodzi.
 Łódzcy radni chcą obniżyć stawki za śmieci. Wiceprezydent: to manipulacja

Iwona Boberska, Jacek Borkowski, Marta Grzeszczyk, Grażyna Gumińska, Joanna Kopcińska, Łukasz Magin, Sebastian Tylman i Wiesława Zewald przygotowali w tej sprawie projekt uchwały-stanowiska Rady Miejskiej.

Ich zdaniem obowiązujący od 1 lipca br. podatek śmieciowy jest zbyt wysoki w porównaniu do kosztów, jakie Miasto ponosi w związku z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Radni są zdania, że podatek ten powinien odpowiadać realnym kosztom ponoszonym przez Miasto. Obecnie za śmieci segregowane łodzianie miesięcznie płacą 12,59 zł/osoby, a za niesegregowane - 16,50 zł/osoby.

- Oczekujemy od prezydenta, że zweryfikuje te stawki - mówi J. Borkowski - Są dwukrotnie wyższe niż to wynika z podpisanych umów z trzema odbiorcami odpadów. Firmy, które odbierają śmieci biorą 43% stawki zaproponowanej przez miasto.

Radna Grażyna Gumińska przypomina, że obiecywano wprowadzenie systemu ulg dla rodzin wielodzietnych w tym zakresie w Karcie Dużej Rodziny, a tak się do tej pory nie stało.

Radny Ł. Magin zaprzeczył, aby w łódzkim samorządzie istniała koalicja radnych SLD, PiS i niezrzeszonych i zgłaszana propozycja w sprawie stawek opłat za śmieci była jej wynikiem. - Prosimy o uczciwe podejście do analizy kosztów i do obciążenia łodzian kosztami śmieciowymi- mówił.

Komentując na gorąco propozycję stanowiska 8 niezrzeszonych radnych -wykluczonych niedawno z Klubu Radnych PO - w sprawie obniżenia wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wiceprezydent Radosław Stępień uznał, że to „manipulowanie przy przyjętych ustaleniach". Dodał, że nie ma jeszcze rocznego okresu rozliczającego i zamykającego obowiązujące stawki opłat za odbiór śmieci.

Piotr Adamczyk, przewodniczący Klubu Radnych PiS jest zdania, że poparcie obniżenia stawek, to nie koalicja z radnymi wykluczonymi z Klubu PO lecz spojrzenie na potrzeby łodzian. Radni PiS od początku nie akceptowali stawek proponowanych przez Prezydenta., uznając je za zbyt dotkliwe dla łódzkich rodzin. P. Adamczyk chciałby ulg w opłatach za śmieci wpisanych do Karty Dużej Rodziny.

Również przewodniczący Klubu Radnych SLD - Władysław Skwarka jest zdania, że nie potrzeba koalicji, by wspierać dobre projekty dla łodzian i dla Miasta. - Będziemy pracować z każdym dla dobra Miasta - podkreśla. Nie wyklucza , że ponad podziałami wszyscy radni będą głosowali za dobrymi pomysłami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Najlepszym pomysłem jest powrót do systemu ppp. Chyba, że celem ustawy było uruchomienie jałowych radnych dyskusji. Może nie mają o czym dyskutować?

w.potega@neostrada.pl, 2013-09-05 18:37:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE