PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchamia dodatkowe połączenia

  • PAP    30 marca 2015 - 14:40

Od 1 kwietnia Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi osiem dodatkowych połączeń na trasie Łódź Żabieniec-Łódź Widzew. Ma to związek z prowadzonymi w mieście inwestycjami drogowymi.
Umowę dotyczącą uruchomienia dodatkowych pociągów oraz honorowania biletów miejskiego przewoźnika zawarły Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi oraz ŁKA - spółka samorządu woj. łódzkiego. Zwiększenie liczby kursów jest związane z utrudnieniami w mieście spowodowanymi dużymi inwestycjami drogowymi, w tym budową trasy W-Z.

"ŁKA uruchamia te pociągi po to, aby ułatwiać pasażerom w Łodzi, w tym trudnym okresie przebudowy, modernizacji systemu komunikacyjnego, dojazdy między węzłem Łódź Kaliska, stacją Żabieniec a dworcem Łódź Widzew" - mówił w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Cztery dodatkowe pary pociągów (osiem połączeń) ŁKA na trasie Łódź Żabieniec-Łódź Widzew zostaną uruchomione w godzinach szczytu - porannego między godz. 6 i 9 oraz popołudniowego - pomiędzy godz. 14 a 17. Czas przejazdu pomiędzy tymi stacjami łączącymi dwie duże dzielnice - Bałuty i Widzew - wynosi 23 min. ŁKA wydłuży również od 1 kwietnia do stacji Łódź - Żabieniec trasy czterech pociągów, które obecnie kończą swój bieg na dworcu Kaliska.

Pociągi będą zatrzymywały się także na innych stacjach i przystankach w Łodzi: Kaliska, Pabianicka, Chojny i Dąbrowa. "Dla osób dojeżdżających do pracy czy do szkoły pomiędzy tymi rejonami miasta myślę, że będzie to dobre uzupełnienie komunikacji miejskiej" - mówił dyrektor ZDiT Grzegorz Nita.

We wszystkich pociągach na trasie pomiędzy stacjami Żabieniec-Kaliska-Widzew honorowane będą bilety miejskiego przewoźnika MPK Łódź zgodnie z obowiązującą w mieście taryfą i przysługującymi ulgami. W pociągach obowiązywać będzie czas ważności biletu od momenty jego skasowania w innych środkach transportu; nieskasowane wcześniej bilety będą kasowane przez obsługę pociągów.

Na razie umowa ma obowiązywać do 30 czerwca tego roku, ale niewykluczone jest jej przedłużenie. Jej miesięczny koszt dla ZDiT to ok. 70 tys. zł.

Poza dodatkowymi pociągami ŁKA na terenie Łodzi realizuje kilkadziesiąt innych połączeń m.in. Zgierz-Łódź Kaliska (przez Żabieniec) - 20 połączeń, Łódź Kaliska-Łódź Widzew - 16 połączeń oraz Łódź Widzew-Zgierz (przez Stoki) - 28 połączeń.

ŁKA - spółka samorządu województwa łódzkiego - ruszyła w połowie czerwca ub. roku. Obecnie pociągi ŁKA jeżdżą na trasach z Łodzi do Koluszek, Łowicza, Sieradza i Zgierza oraz w ramach kolei obwodowej wokół stolicy województwa.W czerwcu przewoźnik uruchomić ma połączenie na trasie Łódź - Kutno.

Tabor ŁKA stanowi obecnie 20 nowoczesnych pojazdów szynowych Flirt 3 firmy Stadler Polska, mogących pomieścić po ponad 250 pasażerów. Na trasach obsługiwanych przez tego przewoźnika pasażerowie mogą korzystać m.in. ze Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.