PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie dobrze przygotowało się do ustawy śmieciowej

  • PAP    8 sierpnia 2013 - 17:40
Łódzkie dobrze przygotowało się do ustawy śmieciowej

Minister środowiska Marcin Korolec ocenił w czwartek, że woj. łódzkie bardzo dobrze przygotowało się do wdrożenia tzw. ustawy śmieciowej.
Szef resortu podkreślił, że w Łódzkiem nowy system wszedł już w życie i odpady są odbierane.

Korolec w Łodzi spotkał się z przedstawicielami miejscowego samorządu wojewódzkiego, z którymi rozmawiał na temat wprowadzenia ustawy o porządku i czystości w gminach. Po spotkaniu powiedział dziennikarzom, że woj. łódzkie jest bardzo dobrze przygotowane do nowego systemu gospodarowania odpadami.

„Mamy tu 177 gmin. We wszystkich przetarg na odbiór śmieci został zorganizowany. W trzech jeszcze trwa. Generalnie województwo łódzkie jest bardzo dobrze przygotowane. Ustawa została wprowadzona i samorządy nie zgłaszają dramatycznych problemów z jej wdrażaniem. System wszedł w życie, odpady są odbierane" - powiedział Korolec.

Dodał, że pojawiające się w niektórych miejscach problemy z realizacją ustawy są związane głównie z niedoskonałymi zapisami dot. egzekucji od mieszkańców należności związanych z wywozem odpadów.

„Nad tym będziemy się bardzo poważnie zastanawiać. Ten temat będzie jednym z elementów raportu, który chcę przedstawić w połowie września. Drugim elementem, będzie kwestia komunikacji dot. celowości i zasadności ustawy oraz wartości z nią związanych" - poinformował Korolec.

Jego zdaniem dobra komunikacja związana z nowymi realiami gospodarowania odpadami jest niezbędna m.in. z powodu ogromnego zróżnicowania jednostek terytorialnych, które zostały objęte ustawą.

„Wyzwanie jest poważne, bo przy tej różnorodności gmin - miejskich, wiejskich, małych, dużych - przy tak zróżnicowanym systemie - przekaz również musi być zróżnicowany. Pracujemy więc nad dobrą komunikacją" - wyjaśnił Korolec.

Podkreślił, że mimo lokalnych problemów wdrażanie ustawy w całym kraju jest zadowalające a Polska po 1 lipca nie znalazła się w sytuacji „powszechnego Neapolu".

Od 1 lipca, zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji.

Dzięki nowemu systemowi śmieci mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć.

W 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Ilość odpadów na składowiskach ma się zmniejszyć o 65 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-08-11 23:04:16

    Pan minister chwali się iż odpady z Łodzi są odbierane i gdzie wędrują na składowisko. Nie tam polegać ma system prawidłowej gospodarki odpadami. Należy wdrożyć innowacyjną technologie selekcji mieszanego strumienia odpadów bez składowania - T.Garlicki odpady@wp.pl