PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: FBSerwis właścicielem instalacji przetwarzania odpadów w gminie Kamieńsk

  • AW    19 stycznia 2016 - 10:29
Łódzkie: FBSerwis właścicielem instalacji przetwarzania odpadów w gminie Kamieńsk
Instalacja w miejscowości Ruszczyn jest jedną z nowocześniejszych w regionie (fot.Łukasz Wilk)

• FBSerwis przejęła 80 proc. udziałów w spółce Amest Kamieńsk od firmy Ecoenergia.
• Tym samym spółka stała się właścicielem jednej z najnowocześniejszych instalacji przetwarzania odpadów w Łódzkiem.
•To kolejne przejecie w branży dokonane przez firmę FBSerwis.

Przejecie udziałów nastapiło 18 stycznia. Spółka FBSerwis stała się właścicielem i zarządzającym instalacją mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych o mocy przerobowej 100 tys. ton na rok wraz z linią do produkcji paliwa alternatywnego (RDF) o mocy 20 tys. ton/rok oraz składowiskiem odpadów poprocesowych zlokalizowanym w miejscowości Ruszczyn w gminie Kamieńsk (woj. łódzkie).

Instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), oddana do użytku w połowie 2015 roku, jest najnowocześniejszą instalacją tego typu w całym woj. łódzkim. Jej budowa została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Kupując udziały w Amest Kamieńsk, zyskujemy instalację wybudowaną zgodnie z najnowszymi europejskimi trendami przetwarzania odpadów komunalnych. Podobnych instalacji jest w Polsce jeszcze niewiele. Plany FBSerwis dotyczą tak rozbudowy samej instalacji jak i rozszerzenia działalności na odbiór odpadów w woj. łódzkim, które po woj. dolnośląskim i wielkopolskim jest trzecim regionem, w którym FBSerwis prowadzi działalność w obszarze gospodarki odpadami - mówi Artur Pielech, prezes FBSerwis.

Lokalne władze podkreślają, że zakład jest ważny dla gminy z kilku powodów.

- Dla nas zakład jest bardzo ważny z punktu widzenia miejsc pracy dla lokalnej społeczności, ochrony środowiska i rozwoju całego regionu. Cieszymy się, że zakład pozyskał silnego, stabilnego inwestora, który ma już doświadczenie w sektorze gospodarki odpadami. – podkreśla Bogdan Pawłowski, burmistrz Kamieńska.

Pielech nie kryje, że jego spółka pracuje nad kolejnymi przejęciami tego typu w różnych rejonach Polski. Ma już w tym zakresie doświadczenie.

- Po przejęciu na początku 2015 r. firmy ProEko Natura w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, która również była właścicielem instalacji MBP i składowiska odpadów, zapowiadaliśmy, iż jest to początek serii przejęć, które zamierzamy przeprowadzić w celu budowy silnej pozycji FBSerwis na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Cieszymy się, że już w kilka miesięcy po pierwszej transakcji możemy mówić o zamknięciu kolejnej. Firma Amest Kamieńsk, położona w centralnej Polsce niedaleko strategicznego dla FBSerwis miasta Łodzi - dodaje prezes FBSerwis.

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ruszczynie jest jednym z nowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce. Oprócz mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w tej innowacyjnej instalacji można produkować paliwo alternatywne, przyczyniając się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jedyni tacy w Unii, 2016-01-19 10:50:34

    To jest właśnie różnica pomiędzy polskim a unijnym systemem gospodarki odpadami - w Unii podstawą są samorządowe instalacje i zakłady, w Polsce gospodarka odpadami przechodzi w ręce kręcących śmieciowe zyski na comiesięcznych obywatelskich opłatach za usuwanie odpadów... A wszystko za sprawą rewoluc...ji śmieciowej uchwalonej w 2011 roku - wiadomosci.onet.pl/olsztyn/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5v  rozwiń