Tak łódzkie kanały naprawiane są zimą (zobacz wideo)

• Trwa renowacja łódzkich kanałów.
• Odnawiane są te zbudowane w latach 20-tych i 30-tych dwudziestego wieku.
Tak łódzkie kanały naprawiane są zimą (zobacz wideo)
W Łodzi trwa renowacja kanałów. - fot.Muzeum Miasta Łodzi

Łódzkie kanały naprawiane są zimą ze względu na bezpieczeństwo pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Zimą nie ma bowiem tak intensywnych opadów deszczu, a tym samym nie ma zagrożenia zalania deszczówką pracujących pod ziemią ludzi.

Odnawiane są szczególnie kanały budowane w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

Naprawy są konieczne, gdyż ścieki, deszczówka oraz gromadzące się gazy powodują erozję ceglanych ścian. Szczególnie narażone na zniszczenie są spoiny między cegłami. Ich znaczny ubytek stanowi zagrożenie dla konstrukcji kanałów.

Pracownicy ZWIK wykonują prace remontowe w bardzo trudnych warunkach – w czynnych kanałach, które często mają niewielkie przekroje.

Zanim rozpocznie się uzupełnianie ubytków w ścianach kanały są myte, pozostałości starych spoin usuwane wodą pod ciśnieniem ponad 50 barów. Nowe fugi nakładane są ręcznie. Wykonane z cementu hutniczego - odpornego na wymywanie, działanie ścieków i gazów.

 

Pracownicy ZWIK pod ziemią pracują z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Są wyposażeni w czujniki wykrywające obecność gazów (siarkowodoru, tlenku węgla, metanu i poziomu tlenu) mają założone uprzęże ratunkowe.

Na powierzchni czuwa grupa ubezpieczająca z aparatami tlenowymi i windą do ewakuacji pracujących pod ziemią ludzi. W Łodzi jest około 2 tys. kilometrów kanałów ściekowych. 25 proc. z nich (około 500 km) to kanały ogólnospławne, odbierające jednocześnie ścieki i deszczówkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oferta do trwalej naprawy kanalów z technologia Wegierska OXYDTRON Metoda jest bardzo prosta, tania i efektowa O szczególach prosze o kontakt 00-36-209-308-409

Tamas Barkanyi, 2016-01-14 17:44:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE