• PARTNERZY PORTALU

Lokatorzy blokowali sesję Rady Warszawy

Przez ponad godzinę lokatorzy mieszkań komunalnych blokowali sesję Rady Warszawy. Domagali się zwołania nadzwyczajnej sesji, by omówić ich problemy po ubiegłorocznej podwyżce czynszów. Wniosek o zwołanie takiej sesji złożyli ostatecznie radni PiS.
Lokatorzy mieszkań komunalnych często pojawiają się na sesjach stołecznej rady, protestując przeciw podwyżkom czynszu. W październiku 2008 roku radni zdecydowali, że podstawowa stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w stolicy będzie od stycznia 2009 wynosić 6 zł za metr kw., a nie jak uprzednio około 2 zł.

Taka stawka obowiązuje w strefie miejskiej, czyli w centralnych dzielnicach miasta. Poza nią wyznaczone zostały jeszcze dwie - centralna (w ścisłym centrum miasta) i peryferyjna. W strefie centralnej bazowa stawka wynosi 6,60 zł, a w peryferyjnej 5,40 zł. Stawki te to maksymalny poziom czynszu, jaki lokator może zapłacić za 1 metr kw. mieszkania.

Jak powiedziała wicedyrektor Biura Polityki Lokalowej Urzędu Miasta Katarzyna Łęgiewicz, w rzeczywistości stawki te są niższe - po uwzględnieniu zniżek dla osób o niskich dochodach oraz ze względu na stan techniczny lokalu - i wynoszą średnio 4,60 zł.

Informacja prezydenta miasta nt. skutków ubiegłorocznej podwyżki czynszów znajduje się w porządku obrad czwartkowej sesji, ale ma być rozpatrywana jako jeden z ostatnich punktów.

Także pod koniec 2008 r. radni przyjęli wieloletni program zarządzania zasobem komunalnym. Zakłada on, że stawka bazowa czynszu będzie podwyższana raz w roku co najmniej o średnioroczny wskaźnik inflacji w poprzednim roku kalendarzowym.

Na koniec grudnia 2009 r. wskaźnik inflacji wyniósł 3,5 proc. Oznacza to, że stawki czynszu powinny wzrosnąć w 2010 r. o około 20 gr.

Jak powiedział PAP wiceprezydent miasta Andrzej Jakubiak, prawdopodobnie zaczną one obowiązywać w wakacje. Jak dodał, miasto czeka jeszcze na opinie związków zawodowych w tej sprawie. Dotychczas opinię przekazał OPZZ, który do planowanej podwyżki czynszu nie zgłosił żadnych zastrzeżeń.

Zarządzenie prezydenta miasta w sprawie waloryzacji stawek czynszu obowiązywać będzie prawdopodobnie od 1 maja, co oznacza, że lokatorzy zaczną płacić wyższy czynsz po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia dotychczasowych umów.

Zgodnie z wieloletnim programem gospodarowania zasobem mieszkaniowym miasta, maksymalna stawka czynszu nie powinna wynosić więcej niż 3 proc. wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, określanego dla Warszawy przez wojewodę mazowieckiego.

Obecnie wskaźnik wynosi ponad 5,5 tys. zł, a jak dowiedziała się PAP w Urzędzie Wojewódzkim, od 1 kwietnia będzie on prawdopodobnie wyższy. Maksymalna stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych, jaka może zostać ustalona przez miasto za 1 metr kw., wyniesie ok. 15 zł.

Jak powiedział przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Marek Makuch, termin zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta poświęconej problemom lokatorów, jaki został podany we wniosku złożonym przez jego klub, to 8 kwietnia.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

a czy jest możliwość wykupienia tych mieszkań przez lokatorów po prefrencyjnych warunkach , bo jak tak to radze mieszkancom wykupić lub płakać i placić

sasza, 2010-06-11 03:54:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU