PARTNER PORTALU
  • BGK

Lokatorzy blokowali sesję Rady Warszawy

  • PAP    18 marca 2010 - 20:45

Przez ponad godzinę lokatorzy mieszkań komunalnych blokowali sesję Rady Warszawy. Domagali się zwołania nadzwyczajnej sesji, by omówić ich problemy po ubiegłorocznej podwyżce czynszów. Wniosek o zwołanie takiej sesji złożyli ostatecznie radni PiS.
Lokatorzy mieszkań komunalnych często pojawiają się na sesjach stołecznej rady, protestując przeciw podwyżkom czynszu. W październiku 2008 roku radni zdecydowali, że podstawowa stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w stolicy będzie od stycznia 2009 wynosić 6 zł za metr kw., a nie jak uprzednio około 2 zł.

Taka stawka obowiązuje w strefie miejskiej, czyli w centralnych dzielnicach miasta. Poza nią wyznaczone zostały jeszcze dwie - centralna (w ścisłym centrum miasta) i peryferyjna. W strefie centralnej bazowa stawka wynosi 6,60 zł, a w peryferyjnej 5,40 zł. Stawki te to maksymalny poziom czynszu, jaki lokator może zapłacić za 1 metr kw. mieszkania.

Jak powiedziała wicedyrektor Biura Polityki Lokalowej Urzędu Miasta Katarzyna Łęgiewicz, w rzeczywistości stawki te są niższe - po uwzględnieniu zniżek dla osób o niskich dochodach oraz ze względu na stan techniczny lokalu - i wynoszą średnio 4,60 zł.

Informacja prezydenta miasta nt. skutków ubiegłorocznej podwyżki czynszów znajduje się w porządku obrad czwartkowej sesji, ale ma być rozpatrywana jako jeden z ostatnich punktów.

Także pod koniec 2008 r. radni przyjęli wieloletni program zarządzania zasobem komunalnym. Zakłada on, że stawka bazowa czynszu będzie podwyższana raz w roku co najmniej o średnioroczny wskaźnik inflacji w poprzednim roku kalendarzowym.

Na koniec grudnia 2009 r. wskaźnik inflacji wyniósł 3,5 proc. Oznacza to, że stawki czynszu powinny wzrosnąć w 2010 r. o około 20 gr.

Jak powiedział PAP wiceprezydent miasta Andrzej Jakubiak, prawdopodobnie zaczną one obowiązywać w wakacje. Jak dodał, miasto czeka jeszcze na opinie związków zawodowych w tej sprawie. Dotychczas opinię przekazał OPZZ, który do planowanej podwyżki czynszu nie zgłosił żadnych zastrzeżeń.

Zarządzenie prezydenta miasta w sprawie waloryzacji stawek czynszu obowiązywać będzie prawdopodobnie od 1 maja, co oznacza, że lokatorzy zaczną płacić wyższy czynsz po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia dotychczasowych umów.

Zgodnie z wieloletnim programem gospodarowania zasobem mieszkaniowym miasta, maksymalna stawka czynszu nie powinna wynosić więcej niż 3 proc. wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, określanego dla Warszawy przez wojewodę mazowieckiego.

Obecnie wskaźnik wynosi ponad 5,5 tys. zł, a jak dowiedziała się PAP w Urzędzie Wojewódzkim, od 1 kwietnia będzie on prawdopodobnie wyższy. Maksymalna stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych, jaka może zostać ustalona przez miasto za 1 metr kw., wyniesie ok. 15 zł.

Jak powiedział przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Marek Makuch, termin zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta poświęconej problemom lokatorów, jaki został podany we wniosku złożonym przez jego klub, to 8 kwietnia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-06-11 03:54:16

    a czy jest możliwość wykupienia tych mieszkań przez lokatorów po prefrencyjnych warunkach , bo jak tak to radze mieszkancom wykupić lub płakać i placić