PARTNER PORTALU
  • BGK

Lokatorzy chcą uruchomić punkty porad prawnych

  • em/politykawarszawska.pl    3 kwietnia 2014 - 07:51
Lokatorzy chcą uruchomić punkty porad prawnych

Działacze stołecznych stowarzyszeń lokatorskich planują uruchomić punkty pomocy prawnej dla osób, które ucierpiały wskutek reprywatyzacji. Środki na ten cel chcą pozyskać z budżetu obywatelskiego. Punkty – wedle założenia – na razie miałyby działać w siedmiu dzielnicach.
Na pomysł uruchomienia punktów pomocy wspólnie wpadli działacze Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz Warszawy Społecznej. W tej sprawy wnioski do budżetu partycypacyjnego zgłosili na Mokotowie, Pradze-Południe, Pradze-Północ, Śródmieściu, Woli, Bielanach i Ochocie, czyli w tych rejonach, gdzie najczęściej dochodzi do zwrotów nieruchomości spadkobiercom dawnych właścicieli, bądź osobom i firmom, które odkupiły roszczenia.

Wnioski na razie oceniane są pod względem formalnym. Jeżeli pozytywnie przejdą tę weryfikację, to w następnej fazie poddane zostaną opinii mieszkańców. Z pozytywną oceną warszawiaków nie powinno być problemów, ponieważ – jak wskazują działacze stowarzyszeń lokatorskich – coraz więcej osób w stolicy pada ofiarą reprywatyzacji, a konkretniej czyścicieli kamienic, którzy robią wszystko, by wyrugować dotychczasowych mieszkańców z odzyskanej nieruchomości.

Dlaczego punkty pomocy prawnej powinny zostać jak najszybciej uruchomione? Odpowiedź przedstawicieli WSL i Warszawy Społecznej jest prosta. – Ludzie zmagający się z reprywatyzacją gubią się w gąszczu przepisów prawnych i nie mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

– Z doświadczenia wiemy, że mieszkańcom mieszkań komunalnych i socjalnych brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Nie wiedzą jakie są ich prawa, nie znają Ustawy o ochronie praw lokatorów, nie wiedzą jak prowadzić korespondencję z właścicielem prywatnym i urzędami. Tego typu porady są dla tych ludzi bardzo ważne, bo mogą ich ustrzec przed popełnianiem błędów, np. podpisaniem niekorzystnego aneksu do umowy. Zdarzają się takie przypadki, że ludzie, nie wiedząc co podpisują, zrzekają się umowy najmu – mówi Piotr Ciszewski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Pomysłodawcy punktów pomocy prawnej argumentują, że zainteresowanie sprawami związanymi z reprywatyzacją jest w Warszawie ogromne. Na zorganizowane w tej sprawie spotkania każdorazowo przychodzi do stu osób. Dużą popularnością cieszą się także odbywające się raz w tygodniu dyżury prowadzone przez WSL, na których udzielana jest pomoc prawna.

Bezpłatna pomoc prawna mogłaby być świadczona w specjalnie powołanych do tego punktach od 2015 roku. To wtedy będą wdrażane pomysły zaproponowane w ramach budżetu partycypacyjnego. Punkty zaczną realnie pracować, o ile ideę ich powstania poprą sami mieszkańcy. To przecież od nich wszystko zależy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.